Przegląd współczesnego kina izraelskiego

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Izrael fascynuje Polaków i świat nie od dziś. Wciąż tętniący życiem, zmieniający się, zaskakujący. Jednocześnie egzotyczny i „nasz” – zachodni, europejski, polski. Pragniemy przybliżyć barwność i paradoksy Izraela patrząc przez obiektyw kamery.

Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, Instytut Judaistyki UJ oraz Teatr Barakah przygotowali pięć filmów z ostatnich lat, które pokazują różne twarze izraelskiego społeczeństwa. Jakie znaczenie ma religia dla dzisiejszego Izraelczyka, jak wygląda izraelska armia i służby specjalne od wewnątrz, jak kochają Izraelczycy?

Pokaz odbywa się w ramach klubu filmowego Ambasady Izraela.

29 września, 18.00 - ZERO MOTYWACJI -
Trzy historie: Zmienniczka, Dziewica i Dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze administracyjnym izraelskiej bazy wojskowej położonej na środku pustyni. Akcja filmu to epicka opowieść o walce o władzę, intrygach i przyjaźni wystawionej na próbę. Ale, inaczej niż w typowym filmie wojennym, „Zero motywacji” przygląda się kobietom-żołnierkom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wiadomo przecież, że „jeśli w pierwszym akcie pojawił się pistolet na zszywki, to w trzecim ktoś musi koniecznie z niego wystrzelić.”

17 listopada, 18.00 - BETLEJEM -
Historia skomplikowanych relacji między agentem izraelskich służb specjalnych i jego nastoletnim palestyńskim informatorem. Zmieniając punkt widzenia między skonfliktowanymi stronami, film przedstawia bohaterów rozdartych między niemożliwymi wyborami moralnymi i sprzecznymi lojalnościami.
Film z angielskimi napisami.

15 grudnia, 18.00 - SWAT -
Arik, nastolatek dorastający w Hajfie w 1968 r., dostaje pracę u swata Yankelego Bride'a. Tajemniczy Yankele, ocalały z Holokaustu, urzęduje w biurze na tyłach podrzędnego teatru prowadzonego przez rodzinę siedmiorga rumuńskich karłów. Yankele wprowadza Arika w nieznany świat dorosłych... Gdy Arik zaczyna poznawać tajniki ludzkich uczuć, zakochuje się w Tamarze, kuzynce swojego przyjaciela Berniego. Tamara właśnie wróciła z Ameryki i wciąż opowiada o prawach kobiet, wolnej miłości i rock'n'rollu. Różne wątki z życia Arika zbiegają się w zaskakującą, miejscami zabawną, a miejscami wzruszającą opowieść o dojrzewaniu.

19 stycznia, 18.00 - VIVIANE CHCE SIĘ ROZWIEŚĆ -
Pokazywana na festiwalu w Cannes i izraelska kandydatka do Oscara 2015 „Viviane chce się rozwieść” to przejmująca opowieść o walce kobiety o jej godność i niezależność we współczesnym Izraelu. Bohaterką tej historii jest Viviane Amsalem, która próbuje uzyskać rozwód ze swoim mężem Elizeuszem przed jedynym prawnym organem właściwym dla takich spraw w jej ojczyźnie – sądem rabinicznym. Kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, który ignoruje nawet zawiadomienia rabinów o zwołaniu. Kiedy w końcu nie będzie mógł wymigać się od przyjścia do sądu, wciąż uparcie odmówi przyznania żonie rozwodu (czyli tytułowego gett), mimo że już od lat żyją w separacji. Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności. „Viviane chce się rozwieść” jest głosem w sprawie praw kobiet w Izraelu do samostanowienia i niezależności. Ta pełna emocji historia została nagrodzona izraelskim Oscarem w głównej kategorii.

9 marca, 18.00 - NA KOŃCU ŚWIATA W LEWO -
Wspaniała opowieść o żydowskich imigrantach z Maroka i Indii, którzy trafiają do miasteczka gdzieś na pustyni, na izraelskim „końcu świata”… Muszą nauczyć się nie tylko żyć w nowych warunkach Ziemi Izraela, ale też dogadywać się z przybyszami z drugiego końca świata.

Udostępnij

Więcej

  • Wstęp wolny
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<