Festiwal Conrada: Budyń & Chango

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 23 października 2017, 21:30

Pierwszego dnia 9. Festiwalu Conrada zapraszamy na koncert Jacka Szymkiewicza (ps. Budyń) – multiinstrumentalisty, wokalisty zespołów Pogodno i Babu Król, z zespołem Chango. Muzycy przygotowali na festiwal specjalny repertuar w całości  poświęcony pracy z demonem talentu. Miejscem koncertu będą wyjątkowe przestrzenie klubu Zet Pe Te w dawnej Fabryce Tytoniu przy ul. Dolnych Młynów 10 w Krakowie.

JACEK BUDYŃ SZYMKIEWICZ – lider i założyciel zespołu POGODNO, połowa duetu Babu Król współtworzonego z Piotrem Piaseckim (Bajzlem), tekściarz (m.in. Katarzyna Nosowska, Monika Brodka, Reni Jusis), kompozytor, twórca muzyki do spektakli teatralnych i filmów, m.in. ustępu trzeciej części „Dziadów” (Teatr Polski we Wrocławiu, reż. Michał Zadara), „Zbójcy” (Teatr Narodowy w Warszawie, reż. Michał Zadara), „Jeż Jerzy” (film animowany na podstawie kultowego komiksu), performer. Autor książki „Grawer”.

CHANGO – instrumentalny, improwizujący kwartet. Uparcie trzymają się analogowych brzmień. Znani z muzycznych kolaboracji z Mikołajem Trzaską. Występowali gościnnie m.in. na Montreux Jazz Festival oraz Memphis Blues Festival.

 

„Podobno proces twórczy używa tego samego mechanizmu co neuroza. Człowiek w pewnym momencie nie wie dlaczego «coś» mówi przez niego. Może dlatego starożytni przydali ludziom opiekunów, którzy nomen omen, nazwani zostali demonami. (…) Nie byli to diabelscy słudzy ciemności, ale pośrednicy. Są więc niepokój i rozchwiane stany osobowości czymś znanym ludziom pracujących przy wywoływaniu wrażeń estetycznych. Często ludzie ci mylą talent z problemami psychicznymi. I łatwo popadają w kłopoty wynikające z nierozpoznania tych dwóch, diametralnie odmiennych rzeczy. Ale są też ci ludzie (a nawet nie oni sami, ale ich praca) (….) niezastąpionymi pomocnikami przy oswajaniu mrocznych zakątków duszy. Przy integrowaniu z codziennością naszych ukrytych skłonności i odkrywaniu, które z nich są częścią nas samych (a których ujawnienie jest warunkiem koniecznym szczęścia), a które są powracającym wyciem, wypartym wspomnieniem traumatycznego wydarzenia.  Dlatego właśnie sztuka jest warunkiem koniecznym szczęścia”.

Jacek „Budyń” Szymkiewicz

 

"okrąg niebieski wymierza mą chwałę

biblioteki wschodu wyrywają sobie moje wiersze

emirowie szukają mnie aby napełnić moje usta złotem

aniołowie na pamięć już znają mój ostatni gazel

instrumentami mej pracy są upokorzenie i niepokój

obym się narodził martwy"

Jorge Luis Borges

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.