Balet triadyczny w ICE Kraków

Spektakle taneczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Matematyka tańca

Wysmakowane wizualnie i na wskroś nowoczesne dzieło, prawdziwa gratka dla wielbicieli tańca, sztuk performatywnych, a przede wszystkim – piękna w najczystszej postaci! Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Dom Norymberski zapraszają na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, które wpisuje się w trwający Rok Awangardy.

Balet triadyczny, który zrodził się w wyobraźni Oskara Schlemmera, to sztandarowe dzieło wywodzące się ze szkoły Bauhausu. Wystawiony po raz pierwszy w 1923 roku spektakl opierał się na idei triady (trzy akty, troje wykonawców, dwanaście tańców, osiemnaście kostiumów) i był pozbawiony klasycznej akcji. Stanowił za to odzwierciedlenie ówczesnej fascynacji mechanizacją i postępem technologicznym. Tancerze, ubrani w abstrakcyjne kostiumy będące kombinacją brył geometrycznych i form wywiedzionych z natury, mieli przypominać figury mechaniczne, a poddane rygorystycznym regułom układy taneczne – nawiązywać do matematycznych sekwencji. Wszystko to sprawiło, że Balet triadyczny stał się jednym z najważniejszych eksperymentów europejskiego tańca początku XX wieku.

W 2014 roku dzieło Oskara Schlemmera zostało zrekonstruowane przez Bayerisches Staatsballett we współpracy z berlińską Akademią Sztuk Pięknych. Zarówno przebudowa choreografii baletu dokonana przez Gerharda Bohnera, jak i odtworzenie kostiumów baletowych do spektaklu doprowadziły do powstania jednego z najwybitniejszych przedsięwzięć sztuki baletowej ostatnich dekad. Okazja, by je podziwiać, nadejdzie 20 i 21 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Zadziwienie, zachwyt i zaskoczenie gwarantowane!

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

 

udostępnij

więcej

  • 50/30 zł, 40/30 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.