Baranki dzieciom

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W Kinie Pod Baranami rusza nowy, wiosenny cykl Baranków Dzieciom - poranków filmowych dla dzieci. Mali kinomani wezmą udział w projekcjach najpiękniejszych animacji i odkryją nowe talenty podczas twórczych warsztatów.

Wiosenna edycja cyklu Baranki Dzieciom rozpocznie się od wspólnego przywitania rozkwitającej kolorami, pełnej energii i radości pory roku. O uroczystą oprawę ceremonii zadba rezolutny Reksio, Bolek i Lolek, pewien mały Skrzat oraz dźwięki instrumentów perkusyjnych, na których dzieci zagrają podczas towarzyszących spotkaniu warsztatów. Gdy wiosna już na dobre się zadomowi - z okazji 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego - mali widzowie udadzą się na bajkową wycieczkę do ojczyzny Don Kichota. Podczas warsztatów z Krakowską Szkołą Flamenco Almoraima poznają lokalne tradycje, a przede wszystkim trudną sztukę klasycznego hiszpańskiego tańca. Wiosna sprzyja sportowym wysiłkom, dlatego maluchy wraz z opiekunami, dopingowanie przez bohaterów ulubionych bajek, wezmą udział w warsztatach ruchowych z Contakids. Wiosenne poranki filmowe będą także doskonałą okazją do rozwijania i odkrywania artystycznych talentów. Pod koniec marca, maluchy zainspirowane przygodami Koziołka Matołka, zanurzą się w świecie powieści graficznych uczestnicząc tym samym w 8. Krakowskim Festiwalu Komiksów. Na zakończenie wiosennej edycji cyklu, mali kinomani spotkają się z Kotem Filemonem i mieszkańcami Kukurykowa, by później wziąć udział w wielkanocnych warsztatach florystycznych.

Projekcjom pełnych ciepła i humoru polskich animacji, towarzyszyć będą twórcze warsztaty odwołujące się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek, prowadzone przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami to niepowtarzalna okazja do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów. Dodatkowo każdy mały widz otrzyma pamiątkowy dyplom z pierwszej wizyty w kinie, który może z dumą powiesić na ścianie swojego pokoju.

PROGRAM:

niedziela, 10 marca, godz. 11.00
BARANKI WITAJĄ WIOSNĘ – zestaw bajek + warsztaty bębniarskie
REKSIOWA WIOSNA, reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1980
Nadchodzi wiosna i słońce grzeje coraz mocniej, czas więc pozbyć się zimowej sierści. Nie wystarczy jednak zadbać o samego siebie, trzeba jeszcze doprowadzić do ładu podwórko, zasiać trawę, posadzić kwiaty oraz pomóc ptakom naprawić ich budkę lęgową. Teraz można w pełni cieszyć się wiosną!
REKSIO SADOWNIK, reż. Lechosław Marszałek, Polska 1976
Reksio buduje domek dla ptaków powracających wiosną do kraju. Mieszkańcy budki okazują się niezwykle pożyteczni - dbają o to, by szkodniki nie zniszczyły rozkwitających drzew owocowych. Na drzewach pojawiają się wkrótce soczyste czereśnie.
BOLEK I LOLEK: MALI OGRODNICY, reż. Ryszard Lepióra, Polska 1976
Bolek i Lolek zabierają się za wiosenne porządki: sadzą rośliny, walczą ze szkodnikami, budują domek dla ptaków. Ich praca zostaje nagrodzona - w ogrodzie rozkwitają piękne, kolorowe kwiaty i dojrzewają owoce.
SKRZAT: WĘDRÓWKI SKRZATA, reż. Edward Wątor, Polska 1985
Mały Skrzat wybiera się na swoją pierwszą samodzielną wycieczkę, podczas której znajduje pisklę, które wypadło z gniazda. Otacza je opieką i troską oraz szuka jego matki. Broni też malca przed drapieżnym jastrzębiem. Po zmroku Skrzat znajduje schronienie dla siebie i pisklaka w bezpiecznej dziupli.
Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.

niedziela, 17 marca, godz. 11.00
BARANKI W HISZPANII. Tydzień Kina Hiszpańskiego - wydarzenie towarzyszące + warsztaty flamenco
POMYSŁOWY DOBROMIR: POMIDOR,
reż. Roman Huszczo, Polska 1974, 10’
Dobromir to uzdolniony chłopiec o nieograniczonej wyobraźni, który mieszka z dziadkiem i przyjacielem szpakiem. Jego hobby to majsterkowanie. W kolejnych odcinkach serialu w prosty sposób zostają wyjaśnione zasady działania urządzeń używanych w gospodarstwie domowym.
BOLEK I LOLEK: CORRID, reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963, 10’
Po obejrzeniu w telewizji walki byków, Bolek i Lolek urządzają na podwórku corridę. Byka zastępuje dzielna koza.
BOLEK I LOLEK: W HISZPANI, reż. Stanisław Dülz, Polska 1985, 11’
Bolek i Lolek odwiedzają Hiszpanię. Chłopcy uczestniczą w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem biorą w niej udział.
Warsztaty flamenco poprowadzą tancerze z Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima, którzy nauczą dzieci podstawowych rytmów i kroków flamenco. Podczas zajęć maluchy poznają również trochę historii i zwyczajów hiszpańskich.

niedziela, 24 marca, godz. 11.00
SPORTOWE BARANKI
- zestaw bajek, reż. varia, Polska 1964-73, 40’ + warsztaty ruchowe z Contakids
Ulubieni bohaterowie najmłodszych widzów podejmują wyzwanie sportowe. Reksio idąc w ślady swojego właściciela uprawia gimnastykę. Bolek i Lolek próbują swoich sił w szkolnych rozgrywkach, biorą udział w olimpiadzie w Meksyku i w samochodowym wyścigu w Argentynie. Miś Kudłatek wyzywa swoją przyjaciółkę Małpkę na pojedynek kolarski.
Odcinki: REKSIO SPORTOWIEC | BOLEK I LOLEK: SPORTOWCY | BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT: OLIMPIADA W MEXICO | BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT: GRAN PREMIO ARGENTYNY | MIŚ KUDŁATEK: PIERWSZY NA MECIE
Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci. Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

niedziela, 31 marca
11.00
KOMIKSOWE BARANKI DZIECIOM
Krakowski Festiwal Komiksów - wydarzenie towarzyszące
DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA
- zestaw bajek + warsztaty plastyczne: tworzenie komiksów
Tytułowy bohater - Koziołek Matołek - poszukuje legendarnego Pacanowa, gdzie podobno “kozy kują”. Podczas wędrówki trafia w różne zakątki kuli ziemskiej, przeżywając wiele dramatycznych i śmiesznych przygód. Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (rysunki) - bohater jednej z pierwszych w Polsce powieści obrazkowych dla dzieci.
Odcinek: GWIAZDOR FILMOWY | KUCHARZ OKRĘTOWY | PO DRUGIEJ STRONIE TĘCZY | PRZYJACIEL ZWIERZĄT
Zajęcia plastyczne
poprowadzi Joanna Żyłowska - projektantka i pedagog, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE.

niedziela 7 kwietnia, godz. 11.00
MUZYCZNE BARANKI
- zestaw bajek, 40’, reż. varia, Polska 1982-89 + warsztaty bębniarskie
REKSIO I ŚWIERSZCZ , reż. Lechosław Marszałek, Polska 1982
Reksio nie może słuchać śpiewu ptaków, bo przeszkadza mu dziwny dźwięk. W poszukiwaniu źródła tego dźwięku demoluje swoją budę. Okazuje się, że ten denerwujący dźwięk to głos świerszcza. Kiedy jednak przychodzi zima, koło budy wyje wiatr, granie świerszcza wprowadza Reksia w przyjemny nastrój.
KOMAR I ORKIESTRA, reż. Józef Byrdy, Polska 1989
Oparta na wierszowanej opowieści bajka o rywalizacji muzycznej pomiędzy komarem a konikiem polnym. Zwaśnieni rywale godzą się dopiero występując wspólnie w orkiestrze, gdzie dla obu jest miejsce.
SKRZYPCE PASIKONIKA, reż. Edward Wątor, Polska 1989
Wiatr porwał pasikonikowi jego ukochane skrzypce. Biedronka, żuk i pasikonik wyruszają na poszukiwanie zguby. Odnajdują skrzypce wplątane w pajęczynę. Zdenerwowany pająk nie chce ich oddać. Skrzypce same uwalnia się z pułapki i trafiają do rąk konika polnego.
Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.

niedziela 14 kwietnia, godz. 11.00
WIELKANOCNE BARANKI - zestaw bajek, 50’ + warsztaty florystyczne
PRZYGODY KOTA FILEMONA: KOCIA WIELKANOC, reż. Janusz Martyn, Polska 1997, 25'
Wśród licznych pytań, które zadaje mały kociak Filemon swojemu starszemu koledze Bonifacemu dominuje jedno - kiedy przyjdzie wiosna?
KUKURYKÓW, reż. Sławomir Zalewski, Polska 1996, 25'
W małym miasteczku Kukurykowie, kury oraz ich przyjaciele przygotowują się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Pracy mają dużo. Co gorsza, spotykają je niespodziewane kłopoty, ktoś bowiem kradnie im jaja.
Zajęcia plastyczne poprowadzi Anna Wierzbicka, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.