Zakamarki duszy. Przegląd Filmów Urlicha Seidla

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 4 września 2017, 20:30 - piątek, 8 września 2017

Kino KIKA i Klub Filmowy XIII Dzielnica zapraszają na przegląd filmów austriackiego reżysera i scenarzysty Urlicha Seidla. W programie m.in. trylogia RAJ oraz najnowszy film reżysera SAFARI

4 września (poniedziałek) | 20:30
RAJ: MIŁOŚĆ | Paradies: Liebe, reż. Ulrich Seidl, Austria/Francja/Niemcy 2012, 120’
Tytułowy "raj" to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się w poszukiwaniu tzw. "beach boys" - młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. 
Dla Teresy - otyłej, samotnej Austriaczki, to wymarzone miejsce na spędzenie swoich 50-tych urodzin. Kobieta postanawia pozostawić pod opieką siostry swoją córkę i udaje się na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na przeżycie seksualnej przygody. 

5 września (wtorek) | 20:30
RAJ: WIARA | Paradies: Glaube, reż. Ulrich Seidl, Austria/Francja/Niemcy 2012, 120’
Dla Anny-Marii, technika rentgenologa, raj jest tam, gdzie Jezus. Kobieta poświęca każdą swoją wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc przywrócić Austrię na ścieżkę wiary. Podczas codziennych pielgrzymek ulicami Wiednia, Anna-Maria z figurą Marii Dziewicy w rękach, puka od drzwi do drzwi. Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż - muzułmanin egipskiego pochodzenia. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne. W filmie "Raj: wiara" Ulrich Seidl pokazuje kolejne etapy drogi krzyżowej, jaką jest małżeństwo i niespełnioną tęsknotę za prawdziwą miłością. 

6 września (środa) | 20:30
RAJ: NADZIEJA | Paradies: Hoffnung, reż. Ulrich Seidl ,Austria/Francja/Niemcy 2013, 91’
Trzynastoletnia Melanie spędza wakacje w austriackich Górach Wechsel na obozie dla otyłych nastolatek. Jej matka Teresa wyjechała do Kenii w poszukiwaniu "beach boysów", a dewocyjnie wierząca ciotka Anna Maria szerzy katolicyzm chodząc z misją po domach. Pod opieką wytatuowanego trenera i smukłego dietetyka Melanie stara się zrzucić zbędne kilogramy. W dzień uprawia sport, pilnuje diety i potajemnie podjada słodycze. W nocy upija się klubie i pali papierosy, a potem do rana plotkuje z koleżanką o seksie. Dbając o ciało, budzi w sobie kobiecość i zakochuje się w starszym o 30 lat przystojnym lekarzu. Za wszelką cenę stara się go uwieść. Naiwne uczucie stopniowo przybiera na sile i staje się obsesją zdesperowanej trzynastolatki. Odkrywając własną seksualność, Melanie rozbudza w sobie pożądanie. Czy uda jej się zdobyć obiekt swoich uczuć? 

7 września (czwartek) | 20:30
W PIWNICY | Im Keller, reż. Ulrich Seidl, Austria 2014, 81’
Piwnica to miejsce owiane tajemnicą. Nie wiadomo, co można tam znaleźć. W Austrii piwnica to sfera prywatna – przestrzeń, w której spędza się dużo wolnego czasu. Wielu Austriaków to właśnie w piwnicy przebywa dłużej niż we własnym salonie, który zazwyczaj zrobiony jest tylko na pokaz. Piwnica jest lustrem ich duszy i to tu właśnie ich prawdziwe potrzeby, hobby, pasje i obsesje znajdują w końcu swoje ujście. Piwnica to w naszej podświadomości miejsce ciemności, strachu – siedlisko ludzkiej otchłani. Ale to, co Austriacy robią w swoich piwnicach mówi o nich znacznie więcej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać… 

8 września (piątek) | 20:30
SAFARI | Safari, reż. Ulrich Seidl, Austria 2016, 91’
Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość” o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w rezerwacie. Proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie. Biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry, czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu.
Seidl portretuje tych myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Udostępnij

Więcej

  • Bilety wg cennika
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<