VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato jest jedynym w Krakowie cyklicznym wydarzeniem festiwalowym, dla którego muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina stanowi główną inspirację. Zawiera się ona w nazwie wydarzenia – „sfogato” to włoskie słowo użyte po raz pierwszy przez Fryderyka Chopina jako termin muzyczny dla opisania fragmentu Barkaroli Fis-dur op. 60. Jarosław Iwaszkiewicz zinterpretował fragment sfogato, dookreślony przez Chopina przymiotnikiem dolce, jako moment przynoszący katharsis, ekstazę i oczyszczenie. Nawiązał tym samym do funkcji, jaką sztuka, a także muzyka, pełniła w czasach starożytnych i pełni do dnia dzisiejszego. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne Sfogato, które powstało w 2010 roku z inicjatywy pianistki Marty Polańskiej – Kierownika Artystycznego festiwalu. Honorowy Patronat nad Festiwalem co roku sprawuje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert Chopin soirée (Willa Decjusza, Sala Balowa, 28 września, godz. 18.00), podczas którego wystąpi m.in. japoński duet pianistów Iga Yamaguchi Duo: Ayumi Iga i Masatoshi Yamaguchi (w repertuarze na cztery ręce), pianista Sergei Sultanov, baryton o. Tomasz Jarosz oraz Polanski Duo: Marek Polański (skrzypce, zdobywca licznych nagród na Konkursach skrzypcowych oraz ostatnio Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnioną pracę doktorską) i Marta Polańska (fortepian, dyrektor artystyczny festiwalu, specjalizująca się w tematyce chopinowskiej).

22 października w kościele św. Wojciecha (ul. Św. Wojciecha 4, godz. 18.45) wystąpią: Marek Polański (skrzypce) i Michał Białko (organy). Koncert odbędzie się w dniu wspomnienia Świętego Jana Pawła II, a także w roku jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W programie Festiwalu co roku znajdą się także warsztaty pianistyczne współorganizowane przez MARTATELIER.pl, a prowadzone przez wybitnych pedagogów z Japonii, Rosji oraz Polski z udziałem uczniów szkół muzycznych, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Sfogato na dzwonek i sygnał oraz konferencja naukowa pod hasłem Psychologia: Muzyka – Sztuka – Media, której przewodniczyć będzie prof. Helena Wrona-Polańska.

28 września 2017, 18.00
Willa Decjusza, Sala Balowa
Chopin soirée

Iga Yamaguchi Duo: Ayumi Iga, Masatoshi Yamaguchi (fortepian)
Sergei Sultanov (fortepian)
Polanski Duo: Marek Polański (skrzypce), Marta Polańska (fortepian)
o. Tomasz Jarosz (baryton)
Anna Buczkowska (prowadzenie)
Kazuko Narumi (malarstwo)

w programie Fryderyk Chopin i inni

22 października 2017, 18.45
kościół św. Wojciecha w Bronowicach

Marek Polański (skrzypce)
Michał Białko (organy)

6 grudnia 2017
Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, ul. Ingardena 4

Konferencja naukowa Psychologia: Muzyka – Sztuka – Media
przewodnicząca komitetu naukowego: prof. Helena Wrona-Polańska

W trakcie konferencji nastąpi ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Sfogato na Dzwonek i Sygnał (termin nadsyłania zgłoszeń: 30 listopada 2017, szczegółowe informacje na www.sfogatofestival.com)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.