22. Last Night of the Proms in Cracow

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 16 września 2017, 19:00

To koncert inny niż wszystkie: łączy najwyższy poziom artystyczny ze spontanicznym zachowaniem publiczności, która chóralnie śpiewa pieśni z ostatnich utworów programu.

Od przeszło stu lat najważniejszym wydarzeniem życia muzycznego Wielkiej Brytanii jest doroczny londyński festiwal odbywający się w lipcu, sierpniu i wrześniu Promenade Concerts. Jego zakończenie, a zarazem kulminację stanowi Last Night of the Proms – uroczysty koncert w Royal Albert Hall, podczas którego wykonywane są (z udziałem rozentuzjazmowanej publiczności) m.in. słynne utwory brytyjskie: Land of Hope and Glory, Fantasia on British Sea Songs, Rule Britannia, Jerusalem.

W roku 1996 Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe postanowiło zorganizować replikę Last Night of the Proms w Krakowie, a sukces koncertu skłonił Towarzystwo do przekształcenia go w imprezę cykliczną. Dzisiaj „krakowskie Promsy” mają już swoją tradycję. Wystąpiło tu ponad 40 solistów z Polski i z zagranicy, publiczność usłyszała kilkanaście polskich premier muzyki zagranicznej, a koncert, początkowo dedykowany Brytyjczykom pracującym w Polsce, przekształcił się w doroczne spotkanie międzynarodowej i polskiej wspólnoty biznesowej oraz melomanów. Koncert objęty jest patronatem JWK Księcia Kentu.

Last Night of the Proms in Cracow jest koncertem innym niż wszystkie: łączy najwyższy poziom artystyczny ze spontanicznym zachowaniem publiczności, która chóralnie śpiewa pieśni z ostatnich utworów programu. Publiczność wciągana jest do zabawy przez dyrygenta, zachowuje się mniej formalnie, czemu pomagają otrzymane chorągiewki i kapelusze; sprzyja temu także udekorowanie sali.

Gościem tegorocznego koncertu Last Night of the Proms in Cracow, nawiązującego do pięknej tradycji londyńskich koncertów promenadowych, będzie rosyjski wiolonczelista Denis Shapovalov. Artysta, uznany niegdyś przez samego Mścisława Rostropowicza za wybitny talent, zaprezentuje Wariacje na temat rokoko Czajkowskiego oraz kompozycję własną – Wariacje rockowe na temat rokoko na wiolonczelę elektryczną. W wykonaniu sopranistki Joanny Freszel zabrzmią natomiast arie z oper Porpory, Pucciniego i Szymanowskiego, zaś obojgu solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Lee Reynoldsa. Zabrzmią również: fragmenty ścieżki dźwiękowej do filmu Gladiator, marsze Szostakowicza i Elgara, a na finał brytyjskie pieśni śpiewane zwykle wraz z wciągniętą do zabawy publicznością: Fantasia on British Sea Songs czy Jerusalem oraz (obowiązkowo!) God Save the Queen. 16 września w Operze Krakowskiej zapanuje atmosfera rodem z Royal Albert Hall!

 

Joanna Freszel – sopran
Denis Shapovalov – wiolonczela

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Chór Opery Krakowskiej
Lee Reynolds – dyrygent

Feliks Nowowiejski Marsz pretorianów z oratorium Quo vadis
Piotr Czajkowski Wariacje na temat rokoko na wiolonczelę i orkiestrę
Nicola Porpora Nobil onda, aria Adelajdy z opery Adelaide
Giacomo Puccini Quando m'en vo' soletta, aria Musetty z opery Cyganeria
Karol Szymanowski Pieśń Roksany z opery Król Roger
Hans Zimmer Gladiator (suita muzyki filmowej)
Giuseppe Verdi Vedi, le fosche notturne spoglie z opery Trubadur
György Ligeti Mysteries of the Macabre
Denis Shapovalov Wariacje rockowe na temat rokoko na wiolonczelę elektryczną i orkiestrę
Aaron Copland Hoe Down z baletu Rodeo
Dymitr Szostakowicz Walc nr 2 z Suity na orkiestrę estradową
Edward Elgar Pomp and Circumstance. Marsz nr 1 D-dur
Henry Wood Fantasia on British Sea-Songs
Thomas Arne Rule Britannia
Hubert Parry (opr. ork. E. Elgar) Jerusalem
God Save the Queen (opr. B. Britten)
Mazurek Dąbrowskiego

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.