Zawód archeolog od A do Z

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 17 sierpnia 2017 - niedziela, 31 grudnia 2017

Wystawa w  Muzeum Archeologicznym w Krakowie obejmuje kilkadziesiąt przedmiotów używanych w pracach archeologów w minionych dziesięcioleciach. Prezentowana tematyka obejmuje okres PRL-u i stanowi swoistą sentymentalną podróż w przeszłość. Autorzy ekspozycji – dr Dagmara H. Werra i mgr Zbigniew Kubiatowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz dr Marzena Woźny z Muzeum Archeologicznego w Krakowie – postawili sobie za zadanie odtworzenie pracy archeologa począwszy od zajęć gabinetowych, przez badania terenowe, a skończywszy na dokumentacji i opracowaniu wyników badań.

Któż z nas nie marzył choć raz o tym, by zostać wielkim odkrywcą na miarę Indiany Jonesa? Udostępniana w Muzeum Archeologicznym w Krakowie wystawa lekko i z humorem pokazuje nie tylko chwile wielkich odkryć i naukowych sukcesów, ale też pełną uroku i wyzwań codzienność badacza pradziejów. Obok skrzyń, w których przewożono sprzęt na wielkie ekspedycje wykopaliskowe w Egipcie zobaczymy podręczną apteczkę z nieodzownymi środkami przeciw insektom, a także tabletki ratujące w przypadkach zatrucia zdradliwą tubylczą aprowizacją. Profesjonalny sprzęt wykopaliskowy – autentyczny świadek badań terenowych prowadzonych w okresie PRL-u – teodolity, łaty, łopaty i szpachelki, a także mikroskopy czy aparaty fotograficzne pozwolą nam poczuć klimat badań archeologicznych z tamtej epoki. Pomogą nam w tym również piękne zdjęcia z dawnych wykopalisk oraz wywiady ze znakomitymi badaczami, opowiadającymi o swojej przygodzie z archeologią.

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przy finansowym wsparciu Polskiej Akademii Nauk.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<