10. Noc Cracovia Sacra

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Klasztorne skarby

Mityczny skarb templariuszy rozgrzewał serca poszukiwaczy i pobudzał do tworzenia wciąż nowych teorii co do miejsca jego rzekomego ukrycia. Po prawdziwe perły nie trzeba jednak koniecznie jechać na koniec świata, wystarczy 14 i 15 sierpnia podczas 10. Nocy Cracovia Sacra zajrzeć za furty krakowskich klasztorów. Od wieków zakonne biblioteki gromadziły zwoje i manuskrypty, stając się z czasem skarbcem chroniącym bezcenne woluminy. Jednym z nich jest Graduał karmelitański – rękopis o. Stanisława ze Stolca z 1644 roku obejmujący śpiewy liturgiczne na niedziele i święta. Swoją unikatowość zawdzięcza nie tylko prawie 400-letniej historii, ale przede wszystkim barwnym kwiatowym ornamentom na każdej karcie oraz rozmiarom (59 x 74 cm), które czynią Graduał największym manuskryptem w zbiorach polskich oo. Karmelitów. Przy okazji wizyty w kościele na Piasku warto obejrzeć wystawę prezentującą pozostałe zbiory tutejszej biblioteki. Klasztorne skarbce otworzą także Kanonicy Regularni (przy kościele Bożego Ciała), oo. Dominikanie, Księża Misjonarze, oo. Kapucyni, oo. Bonifratrzy oraz tradycyjnie już oo. Benedyktyni z Tyńca i ss. Benedyktynki ze Staniątek. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie można zobaczyć listy św. Siostry Faustyny, u oo. Jezuitów Madonny Papieskie, a na Skałce wystawę z okazji 300-lecia koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej.

Noc Cracovia Sacra od swoich początków stara się, by piękno krakowskich kościołów podkreślała także muzyka wykonywana w ich wnętrzach. Wieczorne koncerty odsłonią w tym roku bogactwo polskiej muzyki sakralnej – od inauguracyjnego koncertu i światowej premiery Symfonii Chrztu Pawła Sydora, poprzez Pieśń o Trójcy Świętej ze słowami Michała Zabłockiego i muzyką Agnieszki Chrzanowskiej, spektakl oratoryjny Teatru Loch Camelot czy koncert chwalący Matkę Bożą Piaskową Piwnicy św. Norberta, aż po śpiewy krakowskich klarysek i muzykalia nie tylko krakowskich klasztorów. (bf)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.