XVII Międzynarodowy Festiwal „Młodzi Artyści w Krakowie”

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Profesor Bogumiła Gizbert-Studnicka, inicjatorka i dyrektor artystyczny Festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”, od kilkunastu lat zaprasza do naszego miasta muzyków, którzy stoją na początku zawodowej drogi i – być może – zawrotnej kariery. Tegoroczna odsłona festiwalu przyniesie koncert Magdy Miziołek i Andrzeja Górniaka z kantatowymi i operowymi ariami na sopran i tenor, recital fortepianowy Roberta Maciejowskiego z utworami Chopina i Czajkowskiego, a także wieczór organowy Marcina Kucharczyka i Jakuba Kapały, którzy zagrają m.in. Toccatę i fugę F-dur Bacha, Carillon de Westminster Vierne’a i Mozartowską Sonatę D-dur na cztery ręce KV 381. Wstęp wolny na wszystkie koncerty!

3 września 2017, 12.00
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Sala Miedziana
Miłość na śmierć nie umiera

Mozarteum:
Bogumiła Gilbert-Studnicka – klawesyn
Magda Miziołek – sopran
Andrzej Górniak – tenor

J.S. Bach Kantata BWV 4 (So feiern wir das hohe Fest)
J.S. Bach Bist du bei mir BWV 508
J. Podbielski Preludium na klawesyn solo
M. Żebrowski Magnificat (wybór)
G.B. Pergolesi Mentre l’erbetta, aria z opery Il Flaminio
W.A. Mozart Das Veilchen KV 476
W.A. Mozart Ridente la calma KV 152
G.B. Paisiello Saper bramate z opery Cyrulik sewilski
W.A. Mozart Ah, perdona z opery La Clemenza di Tito KV 621
T. Giordani Caro mio ben
W.A. Mozart An Chloe KV 524
W.A. Mozart Neue guerre d’amore z opery La finta semplice KV 51
W.A. Mozart La ci darem la mano z opery Don Giovanni KV 527

Bogumiła Gizbert-Studnicka – profesor sztuk muzycznych, klawesynistka, dyrektor artystyczny festiwalu „Młodzi Artyści w Krakowie”. Ukończyła z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie klawesynu prof. Elżbiety Stefańskiej oraz Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii w klasie prof. Jos van Imerseela (dyplomy z wyróżnieniem), od 1973 roku jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Muzycznej w Krakowie, w 1974 roku wyróżniona na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w 1977 na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Brugii, koncertuje z licznymi zespołami, wykonującymi zarówno muzykę dawną, jak i współczesną w Niemczech, Szwajcarii, byłej Czechosłowacji, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, a także Nowej Zelandii, Australii, Japonii i Tajwanie, brała udział w wielu festiwalach i kursach mistrzowskich w Europie m.in. w Gandawie, Antwerpii, Paryżu i Kolonii, prowadzonych przez Ton Koopmana, Roberta Kohnena, Kennetha Gilberta i wielu innych, Dokonała nagrań płytowych utworów Bacha, Mozarta, Vivaldiego oraz radiowych i telewizyjnych z różnorodnym repertuarem w Polsce, Francji, Belgii i Holandii; w 2003 roku nagrała Cztery pory roku A. Vivaldiego z Nigelem Kennedy oraz członkami Orkiestry Filharmonii Berlińskiej; jest założycielem zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki epoki baroku Trio Gandava (Belgia) oraz Kwartetu Św. Stanisława (Kraków), z którymi koncertuje w całej Europie; wielokrotnie prowadziła kursy mistrzowskie z zakresu gry na klawesynie, realizacji basso continuo i retoryki w muzyce baroku w Kamieniu Pomorskim, Słupsku oraz Le Mont Dore, Peresque i Amiens (Francja); od 1996 roku jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Barokowego w Owernii (Francja), a od 2001 roku jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowega Festiwalu "Młodzi Artyści w Krakowie"; od 2001 roku jest prezesem Stowarzyszenia Promującego Młodych Artystów, które zorganizowało w Polsce i za granicą około 1000 koncertów w tym również spektakle operowe (Juliusz Cezar w Egipcie Handla, La serva padrona Pergolesiego, Mozart con amore i muzyczno-taneczne ( Yerba-mate) oraz muzyczno-poetycko-taneczne (Odwieczny tan natury), jak również wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii i szkła ręcznie malowanego.

Magda Miziołek – gliwiczanka, urodzona w 1995 r.; studentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Laureatka I miejsca w tegorocznej edycji Międzyuczelnianego Konkursu Kameralnego, w kategorii: duety wokalne (Wrocław, 2017 r.). Absolwentka I i II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (dyplom z wyróżnieniem w 2014 r., na wydziale wokalnym). Podczas edukacji w szkole muzycznej została laureatką licznych konkursów wokalnych i kameralnych – zdobyła m.in.: III nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. F. Platówny (Wrocław, 2014 r.), I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Wokalnych (Poznań, 2013 r.), II miejsce i nagrodę specjalną w 11. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Pro Bohemia (Ostrava, 2013 r.), II nagrodę oraz nagrodę specjalną w IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego (Gliwice, 2013 r.). Jej dotychczasowe osiągnięcia zostały dwukrotnie zwieńczone dyplomem i statuetką Gliwickiej Gali Młodych Talentów Zwiastuny. Studentka jest również stypendystką Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gliwice. Swój warsztat wokalny doskonaliła podczas takich kursów jak: 6. Letnia Akademia Śpiewu w Sopocie (klasa śpiewu prof. dr. hab. Bożeny Harasimowicz), XXXII Kurs Wokalny – Duszniki Zdrój 2014 r. (klasa śpiewu prof. dr. hab. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej), V Letnia Akademia Muzyczna we Wrocławiu (klasa śpiewu mgr Agnieszki Rehlis). W 2014 r. i w 2016 r. odbyła tournée w ramach festiwalu muzyki barokowej Festival Baroque d’Auvegne we Francji. Koncertuje i występuje w licznych projektach operowych i operetkowych.

Andrzej Górniak – tenor; urodził się 13 sierpnia 1990 r. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, którą ukończył w 2009 r. Następnie rozpoczął studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, które ukończył w klasie fagotu prof. Czesława Klonowskiego w 2012 r. Od 2016 r. jest absolwentem śpiewu solowego w klasie prof. Bogdana Makala w tej samej uczelni. Został wyróżniony na XIII Międzynarodowym Konkursie – Festiwalu "Muzyka bez granic" w Druskiennikach (Litwa 2013 r.) Kształcił się podczas kursów takich jak IV Letnia Akademia Muzyczna we Wrocławiu, Zimowy Kurs Wokalny w Dusznikach Zdroju, X Ogólnopolski Kurs Wokalny – Warsztaty Operowe w Suwałkach, 38. Kurs Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej we Wrocławiu, Letnia Akademia Śpiewu Sopot 2015, a także u wybitnych pedagogów w kraju i zagranicą, takich jak: prof. Włodzimierz Zalewski, prof. Andreas Baumann, prof. Ekkehard Klemm, prof. Lilija Greidane, Kaludi Kaludov, Eytan Pessen, prof. Teresa Żylis-Gara, prof. Fatima Sibel Jagoda, prof. Anatol Jagoda, prof. Eugeniusz Sąsiadek, prof. Piotr Łykowski. Występował w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej Kraków 2012r ., IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej Oleśnica 2013 r., a także 48. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans Wrocław 2013 r., XIII Jasnogórskie Wieczory Organowe 2014 r. W roku 2016 odbył tournée w ramach festiwalu muzyki barokowej Festival Baroque d’Auvegne we Francji. Obecnie jest członkiem Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Występuje w licznych spektaklach operowych i koncertach organizowanych w Polsce i za granicą. 

4 września 2017, 19.30
Konsulat Generalny Węgier

Robert Maciejowski – fortepian

P. Czajkowski Nokturn op. 19 nr 4
F. Chopin Etiuda e-moll op. 25 nr 5, Mazurki op. 59 nr 1 a-moll, nr 2 A-dur, nr 3 fis-moll
P. Czajkowski Wariacje F-dur op. 19 nr 6
F. Chopin Etiuda a-moll, op. 25 nr 11, Ballada f-moll op. 52 

Robert Maciejowski urodził się 18 maja 1998 r. w Tarnowie. Jest uczniem w klasie fortepianu prof. Mirosława Herbowskiego (Akademia Muzyczna w Krakowie). Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest trzykrotnym Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i programu Młoda Polska przy MKiDzN Pro Musica Bona. Pracował pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów I. Rumiancewej, K. Popowej-Zydroń, A. Jasińskiego, K. Jabłońskiego, W. Świtały, V. Nosiny, A. Orłowieckiego, D. Yoffe. Występował na wielu festiwalach, koncertach i imprezach artystycznych na terenie całego kraju oraz na świecie m.in. w Wiedniu, Pekinie, Włoszech, Słowenii i Niemczech. Otrzymywał liczne nagrody na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach: w przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej, na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Godowskiego w Warszawie, Konkursie European Piano Teachers Association w Krakowie, w XXVI Konkursie Pianistycznym w Barlettcie, na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Chopin Golden Ring 2013 w Słowenii oraz wielu innych.

8 września 2017, 19.30
kościół Mariacki

Marcin Kucharczyk – organy
Jakub Kapała – organy

J.S Bach Toccata i fuga F-dur BWV 540
L. Vierne Carillon de Westminster
F. Nowowiejski Pasterka w prastarym Kościele Mariackim w Krakowie op. 31 nr 3

M. Dupré Variation sur un Noël
W.A. Mozart Sonata D-dur na cztery ręce KV 381

Jakub Kapała rozpoczął edukację muzyczną w 2005 roku w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie, w klasie fortepianu mgr Barbary Taraszki. Następnie kontynuował ją w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie w klasie fortepianu mgr. Jarosława Iwaneczki, zaś od 2015 r. – w klasie organów mgr. Wiesława Kaczora. Szkołę ukończył z wyróżnieniem w 2017 roku, otrzymując ocenę celujący z gry na organach. Od 2007 roku śpiewa w Chłopięcym Chórze Katedralnym Pueri Cantores Tarnovienses, z którym współpracował również jako organista-akompaniator. W latach 2012-2015 uczęszczał do Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie, które ukończył z wyróżnieniem. Uczestniczył w wielu warsztatach i kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów Polskich i zagranicznych. Dwukrotnie, w latach 2015 i 2016, otrzymał Honorowy Tytuł Tarnowskiej Marki Talentu. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Tarnowa. Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą: II Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie (2014), III miejsce podczas I Międzynarodowego Konkursu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych w Opolu (2015), I miejsce w Konkursie Organowym Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2016), I miejsce oraz Nagroda Specjalna za wyjątkową kreację artystyczną w XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów (2016), II miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Klas Organów Szkół Muzycznych I i II stopnia, Olsztyn 2017.

Marcin Kucharczyk w 2013 r. ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie pierwszego stopnia w Tarnowie, a w 2015 r. – drugi stopień tej szkoły z oceną celującą z gry na organach. W 2017 r. ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia w Tarnowie w klasie organów mgr. Wiesława Kaczora. Od stycznia 2015 r. jest akompaniatorem Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową. W bieżącym roku wraz z chórem zagrał koncerty z cyklu „Misericordias Domini in aeternum cantabo”, które odbywały się na terenie całej diecezji. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. Międzynarodowego Konkursu w Opolu (II miejsce w kategorii improwizacji), Konkursu Młodych Organistowskie w Krakowie (III miejsce), Konkursu Młodych Organistów w Olsztynie (IV miejsce) oraz Tarnowskiego Konkursu Młodych Organistów (I miejsce).Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów z kraju i zagranicy. Od 2013 r. Jest organistą w parafii św. Katarzyny w Turzy.

udostępnij

więcej

  • wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.