Festiwal Non-fiction 2017

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 25 sierpnia 2017 - niedziela, 27 sierpnia 2017

Festiwal NON-FICTION to pierwsze w Polsce wydarzenie pokazujące w przekrojowy sposób osiągnięcia polskiego oraz światowego reportażu.

Zgodnie z pomysłem realizowanym od pierwszej edycji, festiwal trzymał się będzie poglądu, że literatura non-fiction daje możliwość poznawania aktualnych problemów otaczającego świata w unikalny sposób. Tegoroczny temat: ZMIANA, stara się w ten pogląd wpisywać.

Wierzymy, że w czasach niemałych przemian społecznych i politycznych współczesnego świata, a zwłaszcza ostatnich i najbliższych lat, rola reportażu jest wyjątkowa. Udowodnimy, że reportaż towarzyszy najważniejszym zmianom ostatnich dziesięcioleci jako naoczny, często jedyny świadek. Zajmiemy się też przemianami dotyczącymi bohaterów reportażu i podejmiemy podstawowy problem związany z literaturą non-fiction pytając o jej cel: czy literatura zmienia świat? Czy zmienia bohaterów? Czy zmienia samych autorów? Jak i czy zmienia w końcu odbiorców?

Goście tegorocznej edycji: Artur Domosławski, Justyna Kopińska, Paweł Smoleński, Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Tomasz Grzywaczewski, Aleksandra Lipczak, Konrad Kruczkowski, Jolanta Krysowata, Paweł P. Reszka, Marek Łuszczyna, Dionisios Sturis i Remigiusz Ryziński.

– Każdy z autorów w jakiś sposób pisze o zmianach lub wręcz je kreuje. Tak różnorodne grono pozwoli nam wspólnie zastanowić się nad wieloma aspektami „zmiany”: społecznym, politycznym, ekonomicznym, technologicznym, globalnym czy lokalnym – mówi Szymon Pasaj ze stowarzyszenia Re-prezentacje, organizatora festiwalu. – „Zmiana” jako temat festiwalu ma bardzo szeroki zakres znaczeniowy – od zmian globalnych, pędzącej rewolucji technologicznej i wielkich ruchów społecznych po lokalne, pojedyncze historie, których nie wyobrazilibyśmy sobie jeszcze 5 lat temu – dodaje.

W sekcji związanej z reportażem radiowym w ramach cyklu „Mistrzowie NON-FICTION” spotkamy się z nestorem polskiego reportażu, Andrzejem Mularczykiem. Pisarz, reporter, scenarzysta filmowy, radiowiec. Prawdziwa skarbnica wiedzy reporterskiej (rocznik 1930). Całe bogate życie autora to nieustanna zmiana; festiwal będzie niepowtarzalną okazją, by zobaczyć pana Andrzeja na żywo w Krakowie. Prócz tego spotkamy się z Jolantą Krysowatą (reportaż radiowy „Osieroceni” oraz literacki „Skrzydło Anioła” poświęcone tajnemu ośrodkowi dla koreańskich ofiar wojny) i Katarzyną Michalak („Niebieski płaszcz”, niesamowita historia nagrodzona Prix Italia).

Na festiwalu pojawią się także Magdalena Chodownik i Marcin Zaborowski ze świetną wystawą „Never Again”. Za pomocą podwójnej ekspozycji (nakładania na siebie 2 zdjęć), fotografowie z jednej strony przywołują wydarzenia z przeszłości, po których świat krzyczał „Nigdy więcej”, z drugiej – odnoszą się do aktualnych wydarzeń o podobnym charakterze, które mają miejsce po raz kolejny.

Klamrami spinającymi tegoroczny program będą dwie dyskusje. Na otwarcie festiwalu: „Europa – 2017 i dalej”. O dynamicznych zmianach zachodzących w europejskich społeczeństwach porozmawiają Aleksandra Lipczak („Ludzie z Placu Słońca”), Margot Sputo (projekt „Kto Gdzie”) i Dionisios Sturis („Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”). Na zakończenie zaś – „Reportaż. Czas na zmiany?” Dyskusja nad zmianami w polskim i światowym reportażu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w kilku lokalizacjach: sercem będzie kompleks przy ul. Dolnych Młynów, ale spotkania będą odbywać się także w Pauzie in Garden oraz Kawiarni Literackiej.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.