Historia. fantastyka, nowoczesność. Spotkanie z prof. Krzysztofem Uniłowskim

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 22 maja 2017, 12:00

Spotkanie z prof. dr. hab. Krzysztofem Uniłowskim wokół książki Historia, fantastyka, nowoczesność. Szkice.
Prowadzenie: dr Michał Kłosiński, mgr Krzysztof M. Maj

Tematem książki są sposoby wykorzystania historii oraz fantastyki w literaturze XX i XXI wieku dla krytycznego przemyślenia problemów nowoczesności. Autor proponuje trzynaście studiów interpretacyjnych, opisujących skomplikowaną grę konwencji literackich oraz dyskursów ideowych. Pisze o utworach, które podziwia, ale też o tych, które go bawią lub… drażnią – zawsze jednak chodzi o lektury, które okazały się ważne w czytelniczej biografii.

Krzysztof Uniłowski — historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, dyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; redaktor kwartalnika literackiego „FA-art” – z pismem związany od pierwszego numeru (1988); autor m.in. książek Polska proza innowacyjna w perspektywie postmodernizmu (1999), Koloniści i koczownicy. O najnowszej prozie i krytyce literackiej (2002), Była sobie krytyka. Wybór tekstów z lat dziewięćdziesiątych i pierwszych (2003), Granice nowoczesności. Polska proza i wyczerpanie modernizmu (2006); laureat nagrody im. Kazimierza Wyki 2010.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.