Andrzej Georgiew. Warstwy

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 21 maja 2017, 13:30 - niedziela, 18 czerwca 2017

W centrum zainteresowania Georgiewa znajdowała się przede wszystkim ludzka twarz. „Przez cały czas zdaje mi się, że robię to samo zdjęcie” – mówił. Wielokrotnie wracał do tych samych postaci, próbując wyrwać tę „obecność” z czasu i upamiętnić ją. Rezultatem tych spotkań są serie z pozoru podobnych ujęć. Drobne przesunięcia w ramach precyzyjnie skomponowanego kadru były przedmiotem fascynacji Georgiewa. Przyglądał się uważnie tym różnicom, starając się zrozumieć, co sprawia, że jedno zdjęcie staje się tym wybranym.

„Ciemnica” to słowo, którym Andrzej Georgiew określał swoją ciemnię fotograficzną. Pracował w niej przez wiele lat, z czasem intymna przestrzeń pracowni w naturalny sposób stała się archiwum. Wypełniały ją zarówno gotowe zdjęcia, starannie przygotowane powiększenia, jak i próbki czy stykówki. Nagromadzone materiały piętrzyły się chronologicznie niczym warstwy archeologiczne.

Zdjęcia składające się na wystawę zostały wybrane spośród tych, które znaleźliśmy w „ciemnicy”. Świadomie ograniczyliśmy pole poszukiwań do tego pomieszczenia, chcąc zaprezentować jedynie autorskie odbitki fotograficzne. Wystawa pokazuje to, co po zmarłym fotografie zostało „na wierzchu”, jest więc zarówno prezentacją wizerunków sfotografowanych przez Georgiewa osób, jak również materialnych fotografii, które po sobie pozostawił.Wystawie towarzyszy polsko-angielska publikacja – pierwsze wydawnictwo prezentujące szerzej twórczość Andrzeja Georgiewa. Wydawcą katalogu jest Fundacja Archeologia Fotografii.

Andrzej Georgiew urodził się w 1963 roku, do 9. roku życia mieszkał w Sofii, resztę życia spędził w Warszawie. Od początku lat 90. współpracował z prasą i wytwórniami muzycznymi, fotografując muzyków, aktorów i pisarzy m.in. dla magazynów: „Film”, „Zwierciadło”, „Playboy” (wywiady). Od końca lat 90. współtworzył Koalicję Latarnik, co zaowocowało wystawą otwierającą Festiwal Fotografii Czarno-Białej w 2001 roku w Zakopanem oraz udziałem w wystawie Powiększenie. Fotografia w czasach zgiełku w i na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (2002). Georgiew kojarzony jest głównie z fotografią portretową wykonywaną analogowymi aparatami wielkoformatowymi. Zmarł w 2016 roku.

Kuratorzy: Michał Łuczak, Jędrzej Sokołowski

Wystawa w programie miesiąca Fotografii w Krakowie 2017.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<