Punkt obserwacyjny

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Prezentowane materiały pochodzą z obszernego archiwum Warszawskiego Towarzystwa Badań NOL „UFO-Video”, które przez ponad trzydzieści lat działało pod patronatem Muzeum Techniki znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przez ten czas „UFO-Video” zajmowało się badaniem rozmaitych tematów związanych ze zjawiskami paranormalnymi, organizowało wykłady i dyskusje, a co najważniejsze – katalogowało raporty o niewytłumaczalnych zjawiskach zachodzących w ziemskiej atmosferze. Prowadziło w Polsce nieustające badania mające na celu wyjaśnienie istoty nieznanego. Obecnie zbiory te znajdują się pod opieką warszawskiej Fundacji Nautilus. Zdjęcia i nagrania do wystawy wybrano z archiwów jako przykład badań i raportów, które powstały w komunistycznej Polsce. Zakres zapisów znajdujących się w archiwum „UFO-Video” pokazuje konsekwentny i otwarty stosunek do tematu, zaskakujący jak na okres, w którym powstały. Szczególne podziękowania dla Roberta Bernatowicza i Fundacji Nautilus oraz Bronisława Rzepeckiego za ich otwartość, zaufanie i udostępnienie materiałów, bez których ta wystawa nie mogłaby się odbyć.

Kuratorzy: Gordon MacDonald, Joanna Gorlach

Joanna Gorlach – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotografka (studia w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie) koordynatorka i realizatorka wydarzeń artystycznych, w szczególności wystaw i projektów fotograficznych. Od 2011 roku na stałe współpracuje z Fundacją Sztuk Wizualnych, m.in. jako kurator projektów i koordynator wystaw festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Wystawa w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2017.

 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.