Rzeczy podejrzane. Spotkanie autorskie z Bronką Nowicką

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 22 maja 2017, 18:00

Koło Naukowe Studentów Krytyki Literackiej UJ zaprasza na spotkanie autorskie z Bronką Nowicką, autorką książki „Nakarmić kamień” i laureatką Nagrody Literackiej Nike.
Tematem dyskusji uczynimy relacje łączące człowieka z materią oraz związek sztuki z nauką.

Jakie są granice używalności rzeczy?
Jak przedmioty martwe żyją w przestrzeni myśli?
Na ile literatura jest w stanie eksplorować przestrzenie pozasłowne?

„Jak zobaczyć wszystko, jeśli wokół widać tylko rzeczy i każda chce być poznana?”
„Rzeczy za oknem znów ruszyły: domy, płoty i wszystko, co nie jest ludzi, chociaż nikt nie wie czyje. Chmury, drzewa i komary na nogach cieńszych niż rzęsy przechodzą coraz szybciej z jednej strony okna na drugą”
B. Nowicka „Nakarmić kamień”

„Otoczenie jest duszą rzeczy. Każda rzecz ma własny wyraz i ten wyraz został jej dany z zewnątrz. Każda rzecz to przecięcie trzech linii i te trzy linie tworzą rzecz: ilość materii, sposób naszej interpretacji oraz otoczenie, w którym się znajduje”.
F. Pessoa „Księga niepokoju”

Bronka Nowicka – artystka interdyscyplinarna, pisarka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (studia podyplomowe i doktoranckie). Tworzy wideo i tomowideo – używa tomografu komputerowego jako narzędzia filmowego i graficznego. Jej narracje powstają wokół relacji łączących ludzi i rzeczy: personifikowane, uobecniające zmarłych, zapamiętane, istniejące jedynie jako obraz materii we wspomnieniu. Brała udział w wielu wystawach i pokazach, między innymi w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie, Susanne Burmester Galerie w Putbus, Kunstnernes Hus (Festival for Digital and Visual Poetry) w Oslo, Trubarjeva Hiša Literature (Poezija v gibanju) w Ljubljanie, Galerii Szklarnia PWSFTviT w Łodzi. Laureatka Nagrody Literackiej Nike oraz Złotego Środka Poezji za książkę „Nakarmić kamień” (tłumaczenia na język estoński, angielski, czeski, rosyjski, litewski, hiszpański). W marcu 2017 roku Bronka Nowicka została laureatką projektu „New Voices from Europe” realizowanego w ramach Literature Across Frontiers Platform i wspierającego wyróżniających się, niedawno debiutujących, europejskich pisarzy.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.