Susan Lipper. Grapevine. 1988–1992

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 27 kwietnia 2017, 18:00 - niedziela, 18 czerwca 2017

Tytuł cyklu Susan Lipper Grapevine nawiązuje do Grapevine Branch, małej miejscowości w Wirginii Zachodniej w USA, gdzie autorka przyjeżdżała na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Z czasem zdobyła zaufanie tej zamkniętej społeczności i nawiązała bliskie relacje z jej mieszkańcami, prowadząc z nimi rozmowy i fotografując ich aparatem średnioformatowym.

Choć obrazy Lipper wydają się mieścić w konwencjonalnej poetyce fotografii dokumentalnej, odeszła ona od tradycji, pozwalając swoim modelom na wcielanie się w role i kreowanie postaci, które mogły – ale nie musiały – być z nimi tożsame. Po wydrukowaniu zdjęć oglądała je wspólnie ze swoimi modelami, aby umożliwić im korektę albo zmianę pozy.

Ta współpraca paradoksalnie spełnia tradycyjną funkcję dokumentalną: akcentuje role płciowe i klasowe charakterystyczne dla prowincjonalnej Ameryki, a także skłania oglądającego do przywołania obrazów amerykańskiej wsi funkcjonujących w zbiorowej pamięci wizualnej. Na fotografiach Lipper każda rola jawi się jednocześnie jako sztuczka lub fantazja na temat własnej postaci, jak i sposób wyrażenia siebie.

Tym samym Grapevine stanowi podwójną manifestację podmiotu, obrazując wyobraźnię i projekcje samej Lipper – tworzenie przez nią i odkrywanie fikcyjnego edenu z dala od pustego konsumpcjonizmu – ale też wyostrzoną samoświadomość modeli w przyjmowaniu konkretnych póz.

Susan Lipper mieszka i tworzy w Nowym Jorku. W 1983 roku otrzymała dyplom fotografa magistra sztuk pięknych od Uniwersytetu Yale. Wśród jej prac monograficznych wymienić można Bed and Breakfast (2000), trip (1999) i GRAPEVINE (1994). Prace Lipper znajdują się w kolekcjach sztuki współczesnej najbardziej prestiżowych muzeów (m.in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Victoria and Albert Museum w Londynie). Jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień, ostatnio Guggenheim Fellowship w 2015 roku.

Wystawa w programie głównym Miesiąca Fotografii w Krakowie 2017.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.