200. rocznica urodzin Ignacego Kriegera

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych 200. rocznicy urodzin słynnego krakowskiego fotografa drugiej połowy XIX wieku - Ignacego Kriegera. Jubileusz ten jest znakomitą okazją do przypomnienia postaci Kriegera i jego działalności. W ramach wydarzeń zapraszamy na spacery, wykłady, warsztaty dla dzieci, gry miejskie.

Ignacemu Kriegerowi przypadło szczególne miejsce w historii fotografii krakowskiej. Tematyka jego fotografii jest bardzo różnorodna. Na szczególną uwagę zasługują tzw. krajowidoki, będące pierwowzorem pocztówek – liczne ujęcia szacownych krakowskich zabytków, jak i nowych budynków. Ważną część zbioru stanowią także fotografie typów ludowych, przedstawiające mieszkańców Galicji w charakterystycznych dla nich strojach. Odbitki były ręcznie kolorowane, aby ukazać bogactwo tych ubiorów.

Zakład Fotograficzny „I. Krieger” funkcjonował w kamienicy Bonerowskiej przy krakowskim Rynku Głównym przez ponad pół wieku, pozostawiając nieoceniony wkład w rozwój polskiej fotografii. Po śmierci Ignacego w 1889 r. atelier prowadzili jego potomkowie: syn Natan i córka Amalia, którzy już wcześniej pomagali ojcu,  nabywając niezbędnego doświadczenia. W 1926 r. osiemdziesięcioletnia Amalia, wobec braku spadkobierców, zadecydowała o zamknięciu zakładu. Wielotysięczny zbiór szklanych negatywów oraz wyposażenie pracowni aktem prawnym z dnia 29 marca 1926 r. przekazała Gminie m. Krakowa. Po wielu perypetiach kolekcja ponad 8,5 tysięcy klisz szklanych w 1967 r. trafiła ostatecznie do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W naszym zasobie znajduje się także ponad 900 oryginalnych odbitek z zakładu Kriegerów, w większości naklejonych na firmowe tekturki.

W 2017 r., dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historyczne rozpocznie konserwację 3634 klisz z unikatowej kolekcji kolodionowych szklanych negatywów fotograficznych Ignacego Kriegera.  Klisze wykonane w technice mokrego lodionu to najstarsza i najcenniejsza część zbioru pochodzącego z tego zakładu, jedyna taka kolekcja w Polsce.

Kolekcja ta, pochodząca z atelier fotograficznego rodziny Kriegerów, ma wyjątkową wartość ikonograficzną i stanowi bezcenny zabytek i świadectwo rozwoju techniki fotograficznej.

19 kwietnia 2017 17.00 Stara Synagoga
Ignacy Krieger fotograf Krakowa – w 200-lecie urodzin, odczyt Teresy Kwiatkowskiej

13 maja 2017 12.00 miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory
Tajemnica rozbitej kliszy (w ramach Muzeomanii), gra miejska dla młodzieży
Prowadzący: Dział Fotografii Krakowskiej

19 maja 2017 od godz. 19.00 Stara Synagoga
(w ramach Nocy Muzeów) – W  atelier Ignacego Kriegera,
Muzeum zaprasza do świętowania 200. rocznicy urodzin Ignacego Kriegera. Tej nocy przenosi się w czasie i otwiera atelier fotograficzne, wzorowane na XIX-wiecznych zakładach, w którym każdy będzie mógł „zostać zdjęty” (bezpłatnie!). Portret będzie do odbioru w mgnieniu oka przy zastosowaniu najnowocześniejszej techniki. Jeżeli szczęście nam dopisze, być może na imprezie pojawi się również sam Jubilat!

23 maja 2017 18.00 Podziemia Rynku
Salon książki krakowskiej
Promocja albumu Ignacy Krieger autorstwa Ewy Gaczoł i Teresy Kwiatkowskiej.

10 czerwca 2017 11.00 Kamienica Hipolitów (sala edukacyjna)
Od kliszy do albumu, warsztaty dla dzieci w wieku 6–9 lat
Prowadzenie: Anna Kwiatek
Obowiązuje rezerwacja miejsc: 12 426 50 60 lub info@mhk.pl.

10 czerwca 2017 12.00 miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory
Kraków z klisz Kriegerów – spacer śladami fotografa (w ramach Kraków naprawdę dla wszystkich)
Spacer dla osób niepełnosprawnych (na wózkach inwalidzkich)
Prowadzenie: Ewa Gaczoł, Joanna Gellner.

27 czerwca 2017 17.00 Stara Synagoga
Kraków z klisz Kriegerów: na drugim planie, odczyt Mateusza Niemca.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<