La serva padrona

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 11 lutego 2018, 18:00

Opera buffa La serva padrona (Służąca panią) z librettem Gennaro Antonio Federica to jedno z najsłynniejszych dzieł Giovanniego Battisty Pergolesiego. Prezentuje zabawną historię pana terroryzowanego przez pokojówkę, który mając dosyć kaprysów służącej, postanawia się ożenić, w nadziei, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu. Sprytna służąca sprawia, że jej pan żeni się właśnie z nią.

Spektakl Krakowskiej Opery Kameralnej oferuje stylowe kostiumy, interesująco zarysowane charaktery bohaterów, bogata muzyczna tkanka, dająca doskonałą możliwość dla wokalnych popisów solistów.

Inscenizacja i reżyseria – Wacław Jankowski
Kierownictwo muzyczne – Paweł Szczepański
Scenografia, kostiumy, projekt lalek – Grażyna Żubrowska
Choreografia, plastyka ruchu scenicznego – Jadwiga Leśniak-Jankowska

Serpina
Sylwia Frączek (sopran)
Anna Bugajska
Anna Warchał

Uberto
Mirosław Gotfryd (bas)
Kamil Joński
Maciej Rutkowski

Vespone (personaggio muto)

Orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej
Skrzypce I – Barbara Szpakiewicz
Skrzypce II – Maria Boroń
Altówka – Maja Żuchowska
Wiolonczela – Karolina Kalinowska
Kontrabas – Lesław Wydrzyński
Szpinet – Anna Huszczo

wykonanie lalki – Rafał Budnik
wykonanie masek – Ryszard Hodur

Spektakl w reżyserii i inscenizacji Wacława Jankowskiego to kwintesencja stylu i smaku twórców Krakowskiej Opery Kameralnej. Wykorzystano sprawdzony już model multiplikacji obsady. Każdy z dwójki protagonistów uosobiony jest zatem przez śpiewaka, dwójkę aktorów i lalkę. Tradycyjnie też, poza partiami śpiewanymi, aktorzy odgrywają libretto w polskim tłumaczeniu. Dzięki temu z arcyzabawnej choć błahej historyjki o sprytnej pokojówce terroryzującej swego pana, w finale – już męża, powstał teatr o precyzji i finezji na miarę gustów Madame de Pompadour oraz naturalności i lekkości postulowanej przez Rousseau (…).

Monika Partyk

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.