XIX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Od kuchni

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Dwa majowe weekendy, kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, interesujące historie i tradycje na wyciągnięcie ręki – tak w skrócie można opisać Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Hasło tegorocznej edycji brzmi: Od kuchni. Tym razem zaspokoimy głód wiedzy na temat historii pomieszczeń, sprzętów kuchennych i samych kulinariów. Ale nie tylko. Kuchnia jest jednym z fundamentów naszej cywilizacji. Kojarzy nam się z ciepłem domowego ogniska, dzieleniem się chlebem i rozmową z bliskimi przy wspólnym stole, a także rozmaitymi zwyczajami, które mają istotne znaczenie kulturowe i duchowe. Również im organizatorzy poświęcą w tym roku nieco uwagi. W ramach majowego święta poznamy więc dzieje sztuki kulinarnej i poszukamy ciekawych historii o kuchni i z kuchnią w tle. A czasem po prostu wejdziemy do zabytków kuchennym wejściem.

W 2017 roku w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odwiedzimy 11 zabytków, zlokalizowanych na czterech trasach zwiedzania – dwóch krakowskich oraz w okolicach Bochni i Szczawnicy.

20–21 maja 2017

Trasa krakowska

 • Samotnia artystów – dawna pracownia ceramiczna Heleny i Romana Husarskich w Krakowie
 • Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie

Okolice Bochni

 • Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej
 • Zamek w Wiśniczu
 • Zabudowa Bochni

27–28 maja 2017

Trasa krakowska

 • Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
 • Kościół i klasztor Braci Kapucynów w Krakowie
 • Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny

Okolice Szczawnicy

 • Wieś Frydman na Spiszu
 • Architektura uzdrowiskowa Szczawnicy
 • Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej

Weźmiemy udział w oprowadzaniach, warsztatach, plenerach, pokazach i grach terenowych, dzięki którym będzie można się zapoznać z historią prezentowanych miejsc i związanych z nimi osób. Zwiedzanie uatrakcyjnią miniwystawy, spotkania, koncerty, spacery i wycieczki tematyczne. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych oraz okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.

Podobnie jak w poprzednich latach wydarzeniu towarzyszyć będzie bezpłatna publikacja. W tym roku jej autorem jest Wojciech Nowicki, dziennikarz i eseista. Książka wraz z pamiątkową zakładką będzie dostępna w punktach informacyjnych przy wszystkich obiektach tegorocznych Dni. Tam też będą czekać nasi wolontariusze ubrani w niebieskie koszulki MIK, którzy udzielą Państwu niezbędnych informacji i zadbają o Państwa komfort w czasie zwiedzania.

Przygotowania do wydarzenia można śledzić na bieżąco, odwiedzając stronę dnidziedzictwa.pl i obserwując profil Małopolskiego Instytutu Kultury na Facebooku.

Rezerwacja na wybrane punkty programu oraz infolinia MIK wystartuje na stronie dnidziedzictwa.pl 15 maja.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Do zobaczenia podczas Dni Dziedzictwa 2017 w Krakowie i Małopolsce!

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.