Marzec '68 i jego skutki dla życia żydowskiego w Polsce

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 22 marca 2017, 17:30

Towarzystwo Spoleczno Kulturalne Żydów w Polsce oddział Kraków wraz z Kawiarnią Literacką zapraszają na spotkanie z Pawłem Sękowskim wokół zagadnienia Marzec '68 i jego skutki dla życia żydowskiego w Polsce.

Tak zwane wydarzenia marcowe 1968 roku wpisywały się w kontekst jednego z największych kryzysów politycznych w historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Najbardziej charakterystycznym elementem wydarzeń marcowych była rozpętana wówczas kampania antysemicka, rozpętana pod pretekstem rozprawy z syjonistami. Urzędowy antysemityzm – „antysyjonizm”, cieszący się przyzwoleniem władzy oraz liczne wypadki zwalniania z pracy ze względu na pochodzenie wywołały falę masowej emigracji do Izraela i innych państw. Społeczność żydowska w Polsce wyszła z wydarzeń marcowych i z okresu związanej z nimi fali emigracji (do 1970 r.) bardzo uszczuplona liczebnie – w latach 1967–1971 Polskę opuściło więcej Żydów niż pozostało w skali całego kraju po 1971 roku. Żydowska kultura i instytucje życia żydowskiego w Polsce straciły na znaczeniu, a ich zasięg oddziaływania uległ znacznemu osłabieniu. Wiele instytucji i inicjatyw żydowskich w Polsce przestało w ogóle istnieć. Skutki Marca ‘68 dla życia żydowskiego w Polsce były i w dalszym ciągu są bardzo głębokie.

Paweł Sękowski – adiunkt naukowy w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje grantem z funduszy Narodowego Centrum Nauki; pracuje też w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego; doktor historii UJ oraz Université Paris Sorbonne.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.