3 x bln. Pasmo filmowe

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Marzenia i rzeczywistość, historia i współczesność, podziały i zjednoczenia, NRD i RFN – w filmach o Berlinie przeglądają się wielkie i małe historie. Oto propozycje trzech wybranych tytułów, jakie będzie można zobaczyć podczas otwartych pokazów Goethe-Institut w Krakowie wiosną 2017 roku w ramach projektu bln_krk.

Program:

20 kwietnia 2017
Berlin is in Germany
reż. Hannes Stöhr, 91 min., 2001
Martin zostaje w 2001 zwolniony z zakładu karnego w Brandenburgii, w którym spędził ostatnie 11 lat. W 1989 został skazany za morderstwo. Bohater znał tylko NRD, teraz jest nagle świadkiem nowego, zjednoczonego Berlina. Punktem wyjścia opowiedzianej historii była rzeczywistość. Reżyser Hannes Stöhr o scenariuszu: „Film balansuje pomiędzy komicznym aspektem sytuacji, z którą skonfrontowany jest główny bohater a jej tragicznością. Historia, u podstaw której leżą autentyczne wydarzenia, nabiera charakteru bajki”.

11 maja 2017
Der Himmel über Berlin / Niebo nad Berlinem
reż. Wim Wenders, 122 min., 1987
Klasyk wśród filmów, które rozgrywają się w Berlinie. „Der Himmel über Berlin” opowiada historię dwóch aniołów, Damiela i Cassiela, którzy w Berlinie, najczęściej z wysokiej wieży, czuwają nad losem ludzkim. Damiel zakochuje się w Marion i pragnie jej bliskości, ale aby jego miłość była spełniona, musi stać się człowiekiem. Wenders opowiada tę bajkę dla dorosłych z cudowną naturalnością i pewnością. Mimo całej poetyki filmu, rzuca on światło na podzielone jeszcze wówczas miasto. „Der Himmel über Berlin” został w 1987 nagrodzony w Cannes za najlepszą reżyserię.

8 czerwca 2017
Good Bye, Lenin!
reż. Wolfgang Becker, 120 min., 2003
Niemiecki hit kinowy. Wschodni Berlin jesienią 1989 roku: matka Alexa Kernera, po przebytym zawale, leży w śpiączce. W ten sposób nie przeżywa świadomie zburzenia muru berlińskiego. Latem 1990 budzi się. Lekarz tłumaczy, że każde emocjonalne wzburzenie może być dla niej śmiertelne. Alex musi ukrywać przed matką koniec państwa rządzonego przez Socjalistyczną Partię Jedności Niemiec. On i jego przyjaciele tworzą iluzję dalszego życia w NRD. „Good bye, Lenin!” był w roku 2003 w Niemczech kinową sensacją. Późną jesienią otrzymał Europejską Nagrodę Filmową.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<