Prawie wszystko o Zwierzyńcu

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 25 marca 2017 - niedziela, 3 września 2017

Wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim syntetyczną opowieścią o bogatej historii i kulturze tego rejonu Krakowa.

Zwierzyniec to jedno z najbardziej malowniczych, a zarazem najciekawszych historycznych przedmieść Krakowa (od roku 1909 dzielnica miasta). Stąd wywodzą się piękne i wciąż żywe tradycje pochodu Lajkonika czy Emausu – połączonego z jarmarkiem odpustu, który w drugi dzień świąt wielkanocnych ściąga tłumy krakowian. Wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim Prawie wszystko o Zwierzyńcu (od 25 marca) to jedna z cyklicznych prezentacji poświęconych różnym aspektom historii i kultury tej części Krakowa. Górujące nad dzielnicą, zwieńczone kopcami wzgórza Sowiniec i Sikornik, a w oddali Srebrna Góra z bielejącymi wieżami klasztoru Kamedułów, owiany legendami warowny klasztor Norbertanek w zakolu Wisły, romański kościół Najświętszego Salwatora i kojarzona z dawną pogańską gontyną drewniana barokowa kaplica św. Małgorzaty, a także poaustriackie fortyfikacje Twierdzy Kraków czy urokliwe osiedle willowe Salwator z początku XX wieku zaprojektowane w formie miasta-ogrodu… Zwierzyniec był częstą inspiracją dla malarzy, grafików i fotografików, stąd wystawie towarzyszy album z wyborem tutejszych widoków ze zbiorów MHK.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.