Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki w zbiorach MNK

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 23 marca 2017 - niedziela, 22 października 2017

Wystawa Muzeum Narodowego w galerii w Sukiennicach wpisuje się w program obchodów 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, która została objęta patronatem UNESCO.

Wszystkie domy ozdobione są jego kopersztychami i portretami. Wszyscy prawie siluetki jego albo w tabakierkach, albo w pierścionkach noszą” – donosił Józef Świętorzecki w liście z 1793 roku. Wystawą Twarze bohatera w galerii w Sukiennicach Muzeum Narodowe w Krakowie przypomina kult, jakim otaczano Tadeusza Kościuszkę – generała, naczelnika polskiego powstania przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku. Wśród 150 dzieł ze zbiorów MNK znalazły się zarówno wizerunki polskiego bohatera znane z podręczników do historii, jak i te mniej utrwalone w masowej świadomości. Wystawa wpisuje się w program objętych patronatem UNESCO obchodów 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Muzeum wraz z Komitetem Kopca Kościuszki zapraszają także na cykl wykładów poświęconych Fenomenowi Kościuszki. (dd)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.