DKF Paradox: projekcje filmowe

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Dyskusyjny Klub Filmowy przy Kinie Paradox jest organizowany pod egidą Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk. Spotkania odbywają się co drugi wtorek o godzinie 18.00.

Za tegoroczny program odpowiada Piotr Kletowski (ur. 1975), kulturoznawca, filmoznawca, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, autor monografii twórców i zjawisk filmowych specjalizujący się w problematyce kina autorskiego i azjatyckiego. Założyciel i prowadzący Otwartej Akademii Kina Japońskiego, przy Centrum Manggha w Krakowie.

Program DKF Paradox:

31 stycznia 2017
Palacz zwłok, reż. Juraj Herz
Czechosłowacja 1968, 95'
Groteskowa opowieść o pracowniku praskiego krematorium, na którego na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej bardzo wpływa nasilająca się już wtedy propaganda nazistowska i powoduje, że bohater zmienia się nie do poznania.

7 lutego 2017
400 batów, reż. François Truffaut
Francja 1959, 93'
Pełnometrażowy debiut jednego z najwybitniejszych przedstawicieli francuskiej nowej fali, pierwszy z pięcioczęściowego cyklu film z tym samym, młodym bohaterem. Akcja rozgrywa się w Paryżu. Trzynastoletni Antoine (Jean-Pierre Leaud) nie znajduje zrozumienia u rodziców - słabowitego ojca interesującego się tylko samochodami oraz matki nie poświęcającej mu uwagi. W szkole także nie czuje się dobrze, a jego życie, pozbawione zasad, powoduje konflikty z dorosłymi. Marzeniem chłopca jest ucieczka nad morze. W tym celu, wraz z jedynym przyjacielem, kradnie maszynę do pisania, lecz jego czyn zostaje odkryty.

21 lutego 2017
Do utraty tchu, reż. Jean-Luc Godard
Francja 1960, 90'
Młody mężczyzna zabija policjanta. Wiedząc, że będzie poszukiwany, wyrusza do Paryża, by odebrać pieniądze, które umożliwią mu ucieczkę za granicę.

7 marca 2017
Jules i Jim reż. François Truffaut
Francja 1962 105'
Paryż, rok 1912. Jules, Niemiec i Jim, Francuz - to para nierozłącznych przyjaciół pisarzy, którzy dzielą wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj zakochują się w niej. Catherine poslubia Julesa, nadal żywiąc uczucie do Jima. Wybuch I wojny światowej rozdziela trójkę przyjaciół...

21 marca 2017
Blaszany bębenek reż. Volker Schlöndorff
Niemcy 1979, 122'
Ekranizacja powieści Güntera Grassa jest kroniką życia małego Oskara a także protestem jednostki wobec koszmaru II Wojny Światowej. Oskar w dniu swoich trzecich urodzin podejmuje w pełni świadomą decyzję, że z dorastaniem koniec. Realizację tego dziwnego przedsięwzięcia ułatwia mu wypadek - spada ze schodów w piwnicy i przez resztę życia rzeczywiście już nie rośnie. Mamy więc do czynienia z malcem o nadąsanej twarzy i małych oczkach, który nigdzie się nie rusza bez swojego blaszanego bębenka i tłucze weń z niezrozumiałym zapamiętaniem. Umie także krzyczeć tak głośno, że wokół pękają szyby...

4 kwietnia 2017
Inferno, reż. Serge Bromberg, Ruxandra Medrea
Francja, 2009 102'
Serge Bromberg w 2005 roku znajduje w archiwach 185 pudełek z taśmami zawierającymi niedokończone dzieło Henri-Georgesa Clouzota. "Piekło" miało stać się nową definicją kina, jednak reżyser po wielu dniach wykańczających prób zostaje odsunięty od filmu. Na planie dostaje zawału. Dokument przybliża widzowi "Piekło". Znajdziemy tutaj wiele nagranych scen oraz inscenizowanych na podstawie scenariusza a także wywiady z ludźmi związanymi z projektem.

18 kwietnia 2017
Eisenstein w Meksyku, reż. Peter Greenaway
Belgia, Finlandia, Holandia, Francja, Meksyk 2015, 105
Wybitny filmowiec wyrusza do Meksyku, by za pieniądze komunistycznego agenta nakręcić film.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.