Hrabina Marica

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

UWAGA! Spektakl Hrabina Marica w dniu 18 stycznia, który miał się odbyć o godz. 18:30, zostaje odwołany. Spektakl Hrabina Marica w dniu 19 stycznia rozpocznie się 30 minut później, tj. o godz. 19.00.

Złośliwi powiedzą, że trwałą spuścizną tego dzieła jest niepoprawny politycznie okrzyk „Graj, Cyganie!”, ale i tak będą mimowolnie nucić chwytliwą arię Tassila, z której pochodzą te słowa. Kwestie polityczne zresztą nie mają tu najmniejszego znaczenia – mimo szalejących konfliktów narodowościowych i klasowych, spektakularnego rozpadu Austro-Węgier, wygnania cesarza Karola I na Maderę i jego śmierci w 1922 roku, Imre Kálmán kultywował tradycje wiedeńskiej operetki, podlewając je mitem wielokulturowej c.k. monarchii. Jego Hrabina Marica to dzieło spowite ulotnym dekadenckim pięknem i czarujące obfitością.

Obok eleganckiego walca zobaczymy i usłyszymy tu węgierskie cymbały oraz cygańskie skrzypce. Widmo melancholii przegonią ogniste czardasze, a słynny duet tytułowej bohaterki i barona Kolomana Żupana (postaci wzorowanej na bohaterze innej znanej operetki – wiecie jakiej?) zaprosi nas do chorwackiego Varaždin. Uważni słuchacze z pewnością wychwycą przebijające tu i ówdzie inspiracje jazzowe i musicalowe rodem z USA. A o co w tym wszystkim chodzi? O miłość, oczywiście!

Igor Kuranda, magazyn „Karnet”

Reżyseria: Paweł Piotrowski-Aigner
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.