ONNA – piękno, siła, ekstaza

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 15 lutego 2017 - środa, 3 maja 2017

„Pozdrówcie wszystkich. Wkrótce przybędę…” – kobieta (jap. „onna”) na drzeworycie Kitagawy Utamaro ukazana jest w chwili, gdy pisze te słowa. Opiewające damską urodę prace japońskich mistrzów zobaczymy na wystawie ONNA – piękno, siła, ekstaza. Drzeworyty i malarstwo japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Portret kobiecy to jeden z najważniejszych tematów w sztuce japońskiej, a do jego popularności przyczynił się szczególnie drzeworyt ukiyo-e – jeden z filarów mieszczańskiej kultury i obyczajowości epoki Edo (1603-1868). W tym czasie w Japonii zalegalizowano dzielnice uciech, zaś kurtyzany stały się ikonami piękna i obiektami westchnień. Pojawił się więc portret. Chętnie uwieczniano też znane damy, poetki, dziewczyny z herbaciarni, a także… aktorów teatru kabuki odtwarzających kobiece role.

W Gmachu Głównym MNK zostanie pokazanych około 120 kobiecych wizerunków, głównie z kolekcji ofiarowanej muzeum w 1920 roku przez Feliksa Jasieńskiego, których twórcami są m.in. uważany za ojca barwnego drzeworytu Suzuki Harunobu, autor wyrafinowanych kompozycji Torii Kiyonaga czy popularyzator słynnej szkoły Utagawa – mistrz Toyokuni. Nie zabraknie także prac przedstawiciela „złotego okresu” drzeworytu ukiyo-e Kitagawy Utamaro czy mistrzów takich jak Utagawa Kuniyoshi oraz Katsushika Hokusai. Wystawę uzupełnią ubiory i przedmioty codziennego użytku. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.