Noc Poezji 2017

Akcje czytelnicze

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 7 października 2017 - niedziela, 8 października 2017

Ach, te noce, te noce nieprzespane...

A gdyby tak zarwać noc dla poezji? Przed nami jesień, a potem już tylko zima, zróbmy coś szalonego!

Program znajdziecie TUTAJ!

W tym roku przypada 110. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich twórców – pisarza, dramaturga, poety, scenografa, malarza i rysownika Stanisława Wyspiańskiego. „Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach” – słowa Chochoła, postaci z Wesela, uważanego nie tylko za najważniejszy, ale i najlepszy polski dramat XX wieku służyć będą za motyw przewodni tegorocznej 7. Nocy Poezji (7/8 października).

Ważnym punktem w programie wydarzenia będzie przygotowywane specjalnie na tę okazję przez Teatr KTO na Rynku Podgórskim widowisko plenerowe Weselisko według scenariusza Bronisława Maja i Jerzego Zonia, oparte na motywach dramatu Wyspiańskiego. Na Rynku Głównym Teatr Hothaus zaprezentuje spektakl poetycki Zabiłem brata mego..., natomiast w oknach zabytkowego Dworca Głównego ukażą nam się cienie lalek w widowisku Teatru Otwartego TO Cienie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Wśród wielu spotkań z poezją warto wybrać się na czytanie Niepokoju Tadeusza Różewicza do klubu Alchemia, zaś w Księgarni Pod Globusem odbędzie się spotkanie z Anną Grochowską, autorką monografii Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą. Spotkanie Cóż po poecie? w magistracie poprowadzi Bronisław Maj – swoje wiersze o kondycji poety i jego roli w społeczeństwie czytać będą m.in. Józef Baran, Wojciech Bonowicz, Ryszard Krynicki czy Adam Ziemianin. W Cricotece zobaczymy inspirowany twórczością i życiem Brunona Schulza spektakl poetycki Kometa, w klubie Pod Jaszczurami spotkamy się najpierw z Beatą Bronakowską-Sanak, laureatką 4. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na debiutancki tomik, by później posłuchać koncertu poetycko-muzycznego Taniec z ziemią.

W 30. rocznicę śmierci Romana Brandstaettera jego utwory zostaną przypomniane podczas koncertu Rachunek kamieni w kościele ss. Prezentek. Fundacja Ha!art, w ramach festiwalu Ha!wangarda, zaprezentuje w Bunkrze Sztuki multimedialną adaptację wiersza Tadeusza Peipera Kwiat ulicy z wykorzystaniem specjalnie stworzonej mobilnej aplikacji, następnie przeniesie się do Spółdzielni Ogniwo – tam redaktorka Maja Staśko zaprosi na dwie dyskusje: Pan poeta, pan poeta. Czy poeta musi być panem? oraz Poetka zaangażowana, poeta zaangażowany oraz na koncert punkowego duetu Siksa. W Muzeum Witrażu odsłonięciu rozległych fragmentów rekonstruowanego właśnie Apolla spętanego Wyspiańskiego towarzyszyć będzie prezentacja poematu Michała Zabłockiego pod tym samym tytułem. Wśród licznych zaplanowanych na tę noc spotkań warto wymienić także spektakl Fundacji Loch Camelot Tylko Chochoł gra wciąż namiętnie... czy projekt Chochoły i paralusy, czyli z Krakowem w tle przygotowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, obejmujący Sąd nad Stanisławem, wiele warsztatów plastycznych i literackich oraz pochód chochołów, a zakończony poetycką biesiadą.

Czy poezja jest w dzisiejszych czasach potrzebna? Czy potrzebujemy poetów? Przekonajmy się! (Barbara Zając, miesięcznik "Karnet")

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.