Spotkanie z Żanną Słoniowską

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 13 stycznia 2017, 19:00

Spotkanie z Żanną Słoniowska, autorką debiutanckiej powieści „Dom z witrażem” (wydawnictwo: Znak Literanova), która została ogłoszona laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku.

Urodzona w 1978 roku dziennikarka, tłumaczka i pisarka jest Ukrainką z polskimi korzeniami. Od lat mieszka w Krakowie. Znawczyni historii Lwowa, autorka albumu „Przedwojenny Lwów. Najpiękniejsze fotografie” (2013). Żanna Słoniowska została laureatką zorganizowanego przez „Znak” w 2014 roku konkursu na najlepszą powieść za projekt „Dom z witrażem” – nagrodą było wydanie powieści. Pisarka została również nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2016.

„Dom z witrażem” to opowieść o relacji między młodą kobietą i dojrzałym mężczyzną, o poszukiwaniu i określaniu własnej tożsamości, z łuszczącymi się fasadami i wybrzuszonymi balkonami lwowskich kamienic w tle. To czteropokoleniowa saga rodzinna, której opowieści o polskiej i ukraińskiej historii splatają się ze sobą na poziomie osobistych wyborów, losów poszczególnych bohaterów. „Jestem narodowości lwowskiej” – oświadcza Mikołaj, jedyna męska postać w klanie kobiet, z których każda doświadczyła życia w innej epoce.

Spotkanie poprowadzi Lidia Grodzicka (UJ).

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.