Spotkania z Klubem Laurazja

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 2 marca 2017, 19:00

Jesteśmy absolwentami geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podróżujemy od ponad dwudziestu lat. Poznawanie świata i przekazywanie o nim wiedzy jest naszą pasją. Założony przez nas Klub Laurazja prowadzi działalność turystyczną, edukacyjną i kulturalną. Pomagamy poznawać świat w ciekawy sposób, organizując unikalne wycieczki i wyprawy trampingowe. Ich atutami są bogate i przemyślane programy oraz fachowi i doświadczeni piloci. Podróżujemy w małych grupach, zazwyczaj 6-12 osobowych. Zapraszamy do zapoznania się z historią Klubu Laurazja. [Maciej Kołodziejczyk i Jarosław Poniewiera]

2 marca 2017, 19.00
Jedwabny szlak
Michał Lubina zaprasza w podróż trasami dwóch nowych wypraw po Azji środkowej i wschodniej.
Jedwabny Szlak to jedna z tych magicznych nazw, które natychmiast pobudzają naszą wyobraźnię. Przez wieki najważniejszy szlak handlowy świata, decydujący o potędze i upadku, bogactwie i nędzy krajów i miast. Dziś odżywa jako wielka atrakcja turystyczna i nie mniejszy wabik geopolityczny. Zagubione pośród piasków pustyni, leżące na peryferiach globalnej wioski pozostałości Szlaku przywodzą na myśl czasy, gdy to właśnie tu decydowały się losy świata. Na tym wielkim skrzyżowaniu kultur i cywilizacji dochodziło do wymiany nie tylko towarów ale przede wszystkim nowinek technicznych, idei, religii, sztuki. Tutaj powstawały i upadały wielkie imperia, tu swą rolę w historii zapisywały nieprzeciętne jednostki. A potem niemal wszystko przykrył piasek pustyń. Pozostało wspomnienie – i legenda, odżywająca teraz z nową siłą.
Zapraszamy na prelekcję do serca Jedwabnego Szlaku by zobaczyć to, co pozostało z lat świetności. Rozpoczniemy tak, jak zaczynał się Szlak, od chińskiego Xi’anu, ongiś Chang’anu, sławnego Terakotową Armią. Następnie pojedziemy przez piaski pustyni Takla Maklan, oglądając chiński Turkiestan, Xinjinag, a w nim m.in. sławne groty Mogao. Ujrzymy Kaszgar by dotrzeć do biblijnego Oszu, a następnie skręcić na północ ku Ałma Acie i ujrzeć Podniebne Góry, czyli Tien Szan. W drugiej części odwiedzimy najsłynniejsze środkowoazjatyckie miasta Jedwabnego Szlaku - Samarkandę, Bucharę, Chiwę i Merw. Dotrzemy do brzegów morza, którego już nie ma. Prześpimy się nad kraterem, który wygląda jak wejście do piekieł. Obejrzymy współczesny Aszchabad - marmurowy pomnik Turkmenbaszy. Będziemy spacerować i robić zakupy na bazarach, które pamiętają złoty czas Jedwabnego Szlaku i napijemy się herbaty w słynnych czajchanach.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.