Sztuka myślenia

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 8 lutego 2018, 19:00

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spotkania teatralno-filozoficzne, które mają pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.

„Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która nas ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia” - deklarują organizatorzy spotkań.

„Dlaczego Jezus wyrzucił Polaków ze świątyni?”
Goście: ksiądz Adam Boniecki i Henryki Woźniakowski
Prowadzenie: Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski

Spotkanie poświęcimy dylematom i paradoksom polskiego współczesnego katolicyzmu. Zapytamy m.in.:

  • Dlaczego postaci takie jak Jan Paweł II czy ks. Józef Tischner w tak małym stopniu inspirują dziś Polaków do dialogu i porzucenia paranoidalnych uprzedzeń?
  • Czy współczesne nasilenie się zachowań nacjonalistycznych i ksenofobicznych to dowód na to, że chrześcijaństwo nigdy się w Polsce nie przyjęło?
  • Dlaczego duża część hierarchii kościelnej w Polsce myli ewangelizację z walką o władzę?
  • Jakie byłoby dziś polskie społeczeństwo, gdybyśmy po 89 roku postawili na radykalniejszą laicyzację – bez konkordatu, bez katechizacji w szkole, bez „katolickiego głosu w naszych domach”?

Spotkanie poprzedzi performans.

 

 

udostępnij

więcej

  • 10 zł; do nabycia w kasie Teatru
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.