Shanties 2017

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 23 lutego 2017 - niedziela, 26 lutego 2017

Gondolierzy znad Wisły

Wisłą na oceany ruszamy razem z festiwalem Shanties. W dniach 23-26 lutego udowodnimy, że z Krakowa na otwarte wody nie jest wcale daleko!

Królowa polskich rzek: to nad jej brzegami kształtowała się historia naszego narodu – mija 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Do obchodów nawiązywał będzie także zbliżający się 36. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2017.

Muzyka spod znaku wiatru, wody i przygody mieni się w Polsce tysiącem barw: od pełnokrwistych szant z pokładów pełnomorskich żaglowców aż po gitarowo-ogniskowe klimaty wieczornych spotkań wodniaków gdzieś nad jeziorem. Tegoroczna edycja będzie świetną ilustracją owego fenomenu różnorodności.

Pływać każdy może. Udowadnia to choćby Wodna Masa Krytyczna, organizowana od 5 lat na Wiśle u stóp Wawelu. Ustalmy jednak – większość Polaków pierwsze żeglarskie szlify wciąż zdobywa na Mazurach. Do Krainy Tysiąca Jezior zabierze nas koncert Mazurscy Kolumbowie. Z tego magicznego miejsca już na pewno bliżej na otwarte wody, na koncert ballad Ocean marzeń zapraszamy jednak głównie tych, dla których ciężka praca na pokładzie klipra nie jest szczytem marzeń, a bat bosmana smagający plecy nie jest realizacją głęboko ukrytych pragnień. Na prawdziwą morską przygodę w świat wielkich żagli wybierzemy się wraz z wykonawcami koncertów Tysiące mil oraz Morza i oceany grzmią. Prawdziwie doświadczonym szantymaniakom polecamy koncert szanty klasycznej Pod żaglami Zawiszy, a także wieczór rumowych opowieści Zakołysał się widnokrąg. Uważajcie, by nie wypaść za burtę!

Pora w morze nam… to motto koncertu finałowego tegorocznych Shanties. Wydarzenie poświęcone będzie pionierowi polskiego żeglarstwa – generałowi Mariuszowi Zaruskiemu, którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

W sumie na 4 scenach (Kijów.Centrum, Żaczek, Radio Kraków, Stary Port) podczas 15 koncertów wystąpi blisko 200 wykonawców z Polski, Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Koncertom towarzyszyć będą wystawy, kiermasz żeglarski i wiele dodatkowych atrakcji, jak choćby wspólne odśpiewanie Pożegnania Liverpoolu na Rynku Głównym. (Artur Jackowski, magazyn "Karnet")

PROGRAM FESTIWALU SHANTIES 2017
"Wisłą na Oceany"

23 lutego (czwartek)

KS ŻACZEK
godz. 19.00 koncert ballad

„Ocean marzeń” (K1)
reż. i prow.: Mirosław Kowalewski i Piotr Zadrożny
wystąpią m.in.: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Kaczor i Piraci, Mirosław Kowalewski, Waldemar Mieczkowski, Jerzy Porębski, Marta Śliwa, Piotr Zadrożny

24 lutego (piątek)

KS ŻACZEK
godz. 12.00 koncert dla dzieci

„Z Guciem na oceany” (K2)
reż. i prow.: zespół Klang

KS ŻACZEK
godz. 18.00 koncert piosenki żeglarskiej

"Mazurscy Kolumbowie" (K3)
reż. i prow.: Włodzimierz Dębski
wystąpią m.in.: Włodzimierz Dębski, Klang, Perły i Łotry, Stara Kuźnia, Grzegorz Tyszkiewicz & Łukasz Zięba, Zejman i Garkumpel

RADIO KRAKÓW Studio S5
godz. 21.00 koncert poezji żeglarskiej

„Struna za struną” (K4)
wystąpią: Dominika Żukowska, Wojciech Dudziński, Andrzej Korycki, Mirosław Kowalewski

KS ŻACZEK
godz. 22.00 koncert folkowy

„Tysiące mil” (K5)
reż. i prow.: zespół Mietek Folk
wystąpią m.in.: Formacja, Nor Folk, Mechanicy Shanty, Mietek Folk, Slogmakaane (Norwegia)

25 lutego (sobota)

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz.12.00 koncert dla dzieci

„Wisłą na oceany” (K6)
reż. i prow.: zespół Zejman i Garkumpel

RYNEK GŁÓWNY
14.30 bicie rekordu „Pożegnanie Liverpoolu”

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 17.00 koncert pieśni nie tylko z kubryku

„Morza i oceany grzmią” (K7)
reż. i prow.: zespół Atlantyda
wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Perły i Łotry, Stare Dzwony, Slogmakaane (Norwegia)

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 21.00 koncert rumowych opowieści

„Zakołysał się widnokrąg” (K8)
reż. i prow.: Marek Szurawski
wystąpią m.in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Waldemar Mieczkowski, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”

26 lutego (niedziela)
KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 12.00 koncert szanty klasycznej

„Pod żaglami Zawiszy” (K9)
reż. i prow.: Jacek Jakubowski
wystąpią m.in.: Mechanicy Shanty, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Męski Chór Szanty „Zawisza Czarny”, The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania)

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 16.00 koncert finałowy

„Pora w morze nam” (K10)
reż. i prow.: Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz
wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Formacja, Mechanicy Shanty, Stare Dzwony, Grzegorz Tyszkiewicz & Łukasz Zięba, The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.