Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 5 grudnia 2016 - niedziela, 26 lutego 2017

W Pałacu Krzysztofory można podziwiać wszystkie szopki, które brały udział w 74. Konkursie Szopek Krakowskich

W czwartek 1 grudnia uczestnicy konkursu zaprezentowali pod pomnikiem Mickiewicza misterne kolorowe budowle inspirowane architekturą krakowskich zabytków. Po południowym hejnale w barwnym korowodzie przeszli do Pałacu Krzysztofory, gdzie jury oceniło ich dzieła w różnych kategoriach uzależnionych od wymiarów szopki oraz wieku autora.

O liczbie przyznanych punktów decydują m.in. nawiązania do tradycji, ale i nowatorstwo, kolorystyka, architektura szopki oraz umieszczone w niej lalki, a także ogólne wrażenie estetyczne. W niedzielę 4 grudnia dyrektor organizującego konkurs Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ogłosił wyniki i otworzył wystawę pokonkursową.

Na wystawie można podziwiać wszystkie szopki biorące udział w  tegorocznym konkursie. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii, część wystawy została przygotowana dla osób z dysfunkcją wzroku. W specjalnie zaaranżowanej  przestrzeni – z dotykowymi makietami szopek, architektonicznymi dotykowymi detalami, słuchowiskiem z elementami audiodeskrypcji o historii krakowskiej szopki, filmem dokumentującym przebieg warsztatów oraz podpisami i planszami w alfabecie Braille'a zaprezentowano dwie tradycyjne szopki zbudowane podczas warsztatów Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku.

Prezentacji towarzyszą przedstawienia jasełkowe w wykonaniu jednej z najbardziej znanych szopkarskich rodzin – państwa Malików ze Zwierzyńca (18 i 26 grudnia 2016, 16.00 oraz 7 i 15 stycznia 2017).

Piękna, sięgająca XIX wieku tradycja budowania szopek często przechodzi w Krakowie z pokolenia na pokolenie i tak szopkarski korowód wciąż trwa!

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.