Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 17 grudnia 2016 - niedziela, 26 marca 2017

Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury prezentuje współczesne wzornictwo, które stało się jedną z topowych dziedzin kultury, odgrywając niebagatelną rolę w zagranicznej promocji obu krajów.

Seria stołów inspirowana topniejącym lodem Arktyki, szklana rzeźba o formie przypominającej szydełkowe sploty ludowych obrusów czy stojaki na rowery nawiązujące do sztućców projektu Hermanna Bongarda z lat 50. ubiegłego wieku – to przykłady norweskich projektów, które będzie można obejrzeć w Międzynarodowym Centrum Kultury. W części polskiej znajdziemy m.in. stołek inspirowany tradycyjnymi krzesłami giętymi, stolik wykonany z pali ze starego sopockiego molo czy biżuterię z węgla kamiennego. Wystawa obejmująca ponad 100 projektów z ostatnich 15 lat pokazuje, jak w dobie globalizacji, nowoczesnych technologii oraz dewastacji środowiska naturalnego młodzi dizajnerzy czerpią ze spuścizny regionalnego rzemiosła i rękodzieła, jak wykorzystują tradycyjne wzornictwo i materiały oraz inspiracje rodzimą historią i krajobrazem. Wśród autorów są m.in.: Malafor, Jan Lutyk, Karina Królak, AP Dizajn, Fivetimesone, Kristine Five Melvær, Anderssen & Voll, Andreas Engesvik, Ole Petter Wullum i Stian Korntved Ruud. Projekty współczesne uzupełnią obiekty z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz z Sverresborg Trøndelag Folkemuseum. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.