Kosmos

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kosmos został uznany przez krytyków za podsumowanie całej twórczości Witolda Gombrowicza. Akcja tej najbardziej tajemniczej i niejednoznacznej powieści pisarza toczy się w Zakopanem, gdzie dwaj młodzieńcy – Witold i jego przyjaciel Fuks – spędzają wakacje w pensjonacie państwa Wojtysów. W trakcie pobytu natrafiają na zagadkowe znaki i dziwaczne sytuacje, które skłaniają ich do podjęcia śledztwa. Nie przynosi ono jednak odpowiedzi na dręczące ich pytania.

Fabuła powieści jest jedynie pretekstem do rozważań o kształtowaniu się percepcji świata, a także relacji między jednostką, świadomością a rzeczywistością. W pozornie nieskładnych grach językowych, metaforach przypominających słowotok odbija się cała filozofia europejska i odwieczne pytanie o możność (lub niemożność) poznania. Kosmos ukazuje również najmroczniejsze zakamarki psychiki człowieka, a także jego rozpaczliwie poszukiwanie sensu własnej egzystencji.

„Istnieje radykalne pęknięcie pomiędzy mną a światem” – pisał Gombrowicz w Dzienniku. „Czy kiedy patrzysz w rój gwiazd na czarnym niebie, naprawdę myślisz, że Mały Wóz i Gwiazda Polarna poprowadzą cię do domu?” – pyta Krzysztof Garbaczewski, reżyser spektaklu Kosmos, który zobaczymy w Starym Teatrze. W roli Witolda wystąpi – uwaga! – Jaśmina Polak.

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

Obsada:
- Roman Gancarczyk
- Paweł Kruszelnicki
- Jaśmina Polak
- Marta Ścisłowicz
- Krzysztof Zarzecki
- Maciej Charyton
- Błażej Peszek

adaptacja - Krzysztof Garbaczewski
scenografia - Aleksandra Wasilkowska
wideo, reżyseria światła - Robert Mleczko, Bartosz Nalazek
kostiumy - Svenja Gassen
muzyka - Jan Duszyński

Premiera 19 listopada 2016

udostępnij

więcej

  • 55/35 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.