Religia - Filozofia - Kultura

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro.

17 grudnia (poniedziałek), 18.00, sala kameralna 203
Jerozolima – miasto trzech religii – Święte miasto chrześcijan

Dzieje chrześcijaństwa na zawsze są złączone z Jerozolimą, Jezus przybył do Jerozolimy, by „wypełniło się słowo Boże”. Tutaj rozegrały się najważniejsze wydarzenia męki i śmierci Jezusa. Jezus został ukrzyżowany na górze Golgota i pochowany w grobowcu.

14 stycznia (poniedziałek), 18.00, sala kameralna 203
Jerozolima – miasto trzech religii – Miasto muzułmanów

W VII wieku na Półwyspie Arabskim narodziła się trzecia religia monoteistyczna – islam. Założycielem jej był Muhammat, na Zachodzie zwany Mahometem. W Koranie, Świętej Księdze islamu, objawionej Mahometowi przez Boga za pośrednictwem Archanioła Gabriela, zawarta jest historia biblijna od czasów Abrahama. Zachodni badacze Koranu dopatrują się licznych zapożyczeń ze Starego i Nowego Testamentu, sami zaś arabscy znawcy Koranu mówią o bezpośrednim objawieniu.
Jerozolima nie była tylko jednym z podbitych miast. Dla muzułmanów, zgodnie z Koranem, była kolebką ich religii. To tutaj, na górze Moria, Abraham złożył w ofierze swego syna Ismaela, który został ocalony przez Boga. Teraz Jerozolima obok Mekki i Medyny, stała się świętym miastem dla muzułmanów.

udostępnij

więcej

  • bilety: 2 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.