Religia - Filozofia - Kultura

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 18 marca 2019, 18:00

Jerozolima – miasto trzech religii. Sto lat panowania chrześcijan w Jerozolimie. Pierwsza wyprawa krzyżowa

Wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro

Jerozolima pozostawała pod władzą muzułmanów około 1300 lat (632 – 1917),  aż do upadku Imperium Osmańskiego, które rozpadło się w okresie I wojny światowej. W tym długim czasie przez około 100 lat Jerozolima była miastem chrześcijańskim. W 1097 roku Krzyżowcy zdobyli szturmem Jerozolimę i założyli Państwo chrześcijańskie. W ciągu trzech dni  wymordowano w Jerozolimie około trzydziestu tysięcy muzułmanów i Żydów. Reszta ludności uciekła z miasta. Krucjata zakończyła się wielkim zwycięstwem, co ogłoszono w całym chrześcijańskim świecie.

Geneza wypraw krzyżowych związana jest z najazdem plemion tureckich Seldżuków, którzy  przeszli na islam. W 1071 roku Cesarstwo bizantyjskie straciło prawie całą Azję Mniejszą, islam stał się zagrożeniem dla Cesarstwa. Wtedy to cesarz Aleksy I zwrócił się z prośbą do papieża Urbana I o pomoc wojskową. Liczył na elitarny oddział najemników normandzkich, który wspomógł by wojska bizantyjskie. W odpowiedzi papież zorganizował olbrzymią 600 tysięczną armię i ogłosił Świętą Wojnę przeciw islamowi. Armia ta zagrażała nie tylko muzułmanom, ale i Cesarstwu Bizantyjskiemu. Rycerze chrześcijańscy przyoblekli swe zbroje w białe szaty z wielkim krzyżem i wyruszyli na Świętą Wojnę w obronie wiary i Świętego Miasta. Krzyżowcy plądrowali, niszczyli i palili wszystko, co napotkali na swej drodze.

udostępnij

więcej

  • bilety: 2 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.