Pamiętam jak wczoraj. Kraków ostatnich dekad

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na nowy cykl spotkań Pamiętam jak wczoraj poświęcony najnowszej historii Krakowa.

MHK pragnie zaprosić najbardziej doświadczoną generację mieszkańców do wspólnego zastanowienia się nad zjawiskami i osobami, które wpłynęły na dziedzictwo Krakowa ostatnich 70 lat. Sprawdzimy, jak wiele okres ten pozostawił nam w spadku. Uczestnicy będą mogli spotkać się z twórcami, ekspertami i strażnikami pamięci. Ich opowieść będzie wyjściem do rozmowy o wspomnieniach, doświadczeniach i opiniach dotyczących najnowszych dziejów miasta.
Pierwszy cykl spotkań poświęcony zostanie materialnym pamiątkom, które trwale wpisały się w świadomość krakowian – urbanistyce i architekturze, które odcisnęły swoje piętno na mieście.

5 października 2016Hotel i Kino przy Błoniach – spotkanie z prof. Witoldem Cęckiewiczem (spotkanie z prof. Cęckiewiczem odbędzie się w innym terminie)
Kino Kijów i hotel Cracovia zaprojektowane przez Witolda Cęckiewicza były jednymi z najbardziej prestiżowych inwestycji w Krakowie pierwszej połowy lat 60. XX wieku. Stając u zbiegu Alei Trzech Wieszczów i Błoń, naprzeciwko gmachu Muzeum Narodowego, zajęły też jedną z najbardziej eksponowanych przestrzeni w mieście. O ile kino Kijów przetrwało napór multipleksów, o tyle hotel Cracovia od 2011 roku nie pełni już swojej funkcji. O tym i innych krakowskich dziełach Witolda Cęckiewicza porozmawiamy z nim na naszym spotkaniu.
 
9 listopada 2016 – Nowa Huta – miasto od podstaw – spotkanie z prof. Stanisławem Juchnowiczem
Gdy w 1949 roku Tadeusz Ptaszycki został wyznaczony na głównego projektanta Nowej Huty, pierwsze budynki były już gotowe, co komplikowało jego zadanie. Mimo to stworzył on układ urbanistyczny, który – obok Starego Miasta – wyróżnia się przejrzystością na tle pozostałych części Krakowa. Jednak nie zrobił tego sam, jego zasługą było również zebranie młodego zespołu zdolnych architektów. Był wśród nich Stanisław Juchnowicz. Jak powstawała „stara” Nowa Huta? I czego z pierwotnych planów nie udało się zrealizować?

30 listopada 2016 – Niechciana pamiątka? Rozbiórka obiektów Twierdzy Kraków w latach 50. – spotkanie z dr Krzysztofem Wielgusem
Lata 50. XX wieku stały się czasem, w którym zniknęło kilka dużych obiektów Twierdzy Kraków. Padły one ofiarą krótkowzrocznej polityki odzyskiwania materiału budowlanego i banalnego wytyczania ciągów komunikacyjnych między Nową Hutą a Krakowem. Już wówczas – poza argumentami wskazującymi na historyczną wartość budowli – pojawiły się pomysły przekształcenia pierścieni Twierdzy w nowe Planty. Mimo upływu lat temat stanu dzieł obronnych i miejskiej zieleni pozostaje aktualny.

21 grudnia 2016 – „Wydawało się, że zbudujemy krakowski Manhattan…” – spotkanie z prof. Krzysztofem Leśnodorskim
Wśród piątki najwyższych krakowskich obiektów budowa aż czterech rozpoczęła się na przestrzeni lat 60., 70. i 80. XX wieku. Niektóre z nich (jak tzw. Błękitek) zostały ukończone ponad 20 lat od inicjacji prac, inne (jak wyremontowany w 2012 roku Biprostal) przeżywają drugą młodość. Jednak najbardziej wyróżniającym się w miejskiej tkance jest biurowiec NOT, który miał być częścią nowego centrum Krakowa. Jak miało ono wyglądać dowiemy się od współtwórcy projektu – Krzysztofa Leśniodorskiego.

25 stycznia 2017 – Od lotniska do muzeum – spotkanie z dyrektorem Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztofem Radwanem
Lotnisko Rakowice-Czyżyny stało się w 1923 roku pierwszym krakowskim portem lotniczym i zachowało tę rolę aż do lat 60. W związku z powstaniem na wschód od Krakowa Nowej Huty, głównym lotniskiem miasta stały się Balice – dawne lądowisko należące do Hieronima Radziwiłła. Tymczasem część historycznych zabudowań na Czyżynach zajęło Muzeum Lotnictwa Polskiego, dzięki któremu zachodnia partia terenu odzyskuje blask. Jednak jaka przyszłość czeka zabudowywaną część wschodnią? Jak dalej będzie rozwijał się Lotniczy Park Kulturowy?

22 lutego 2017 – Nowe życie Pomnika Grunwaldzkiego – spotkanie z prof. Marianem Koniecznym
Jeszcze w 1939 roku na wiadomość o zniszczeniu przez Niemców Pomnika Grunwaldzkiego, przebywający we Francji Franciszek Black wykonał jego model w skali 1:10, który posłużył później Marianowi Koniecznemu do odtworzenia monumentu. Z autorem pomnika, który możemy podziwiać na Placu Matejki porozmawiamy m.in. o przygodach z powietrznym transportem figury Władysława Jagiełły, ale także o innych jego krakowskich dziełach.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<