Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 21 października 2016 - niedziela, 22 stycznia 2017

Blisko 90 dzieł reprezentujących Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936) obejrzymy na wystawie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Obrazy zostały wybrane spośród prawdziwych skarbów cieszącej się międzynarodowym uznaniem Kolekcji Gábora Kovácsa, jednej z najważniejszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki na Węgrzech, oraz ze zbiorów malarstwa nowoczesnego Węgierskiej Galerii Narodowej.

Wystawa towarzyszy obchodom Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Koncentruje się na okresie stu lat, począwszy od narodzin narodowego malarstwa węgierskiego, przez wrzenie artystyczne fin de siècle’u, po okres międzywojenny, charakteryzujący się w sztuce węgierskiej współistnieniem różnorodnych trendów. Wybrane obrazy pokazują, jak w twórczości węgierskich artystów lokalne gusty i motywy odżywały pod wpływami europejskimi, dając w efekcie wyraz charakterystycznej dla sztuki Europy Środkowej różnorodności.

Ekspozycji towarzyszy katalog przybliżający historię malarstwa węgierskiego w XIX wieku i jego rozwoju w następnym stuleciu, gdy przez kilka dekad dotrzymywało ono kroku najnowszym trendom, kładąc w ten sposób fundamenty pod nowoczesne podejście do sztuki na Węgrzech. (dd, miesięcznik „Karnet”)

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.