Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 8 października 2016, 10:00 - niedziela, 15 stycznia 2017

Auguste Rodin i Xawery Dunikowski – dwie wybitne osobowości artystyczne, dwóch niepowtarzalnych rzeźbiarzy, a w tle skomplikowane historie miłosne, w których nie było happy endu. Camille Claudeul i Sara Lipska to kobiety, a zarazem artystki, których nie mogło zabraknąć na wystawie Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia w Kamienicy Szołayskich. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Rodina w Paryżu eksponuje powtarzany dziesiątki razy w twórczości każdego z nich motyw kobiecej postaci, największej inspiracji obu twórców. Prześledzenie stworzonych przez nich kobiecych wizerunków pozwoli dostrzec bliskość postaw i sztuki słynnych rzeźbiarzy, których łączyło między innymi narcystyczne zapatrzenie we własne potrzeby i aspiracje.

Zobaczymy blisko 80 dzieł obu autorów, w tym najbardziej znane realizacje, takie jak: Stworzenie, Danaida czy Ręka Boga Rodina oraz cykle Kobiety brzemienne i Głowy wawelskie Dunikowskiego. Na uwagę zasługują przejmujące portrety rzeźbiarskie obu mistrzów, wykonane przez kochane przez nich kobiety – muzy, uczennice, artystki, które inspirowały ich zarówno w życiu prywatnym, jak i artystycznym. Wystawa jest pierwszą konfrontacją twórczości Rodina i Dunikowskiego, a także pierwszą prezentacją prac genialnego Francuza w Polsce. (dd, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.