Noc Teatrów 2016

Festiwale teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 17 września 2016 - niedziela, 18 września 2016

Wieczorową porą

Choć lato za nami, jeszcze nie czas zapadać w zimowy sen! Lepiej udać się w teatralną podróż do kresu nocy… Przed nami 10. Noc Teatrów – po raz pierwszy w jesiennej odsłonie.

Dni stają się coraz krótsze, co jednak powinno ucieszyć wszystkich teatrofilów, bo dzięki temu Noc Teatrów (17/18 września) w krakowskich świątyniach Melpomeny potrwa jeszcze dłużej! W teatralnym fotelu i w plenerze, na zapleczu i w foyer – opcji jak zwykle jest co niemiara. Na którą warto się zdecydować?

Stary Teatr zaprezentuje na Scenie Kameralnej swój najnowszy spektakl Dekalog w reżyserii chińskiego twórcy Tiana Gebinga. W Teatrze Ludowym na Dużej Scenie w rytmie hitów Abby i przeboju Ona tańczy dla mnie zjawi się Tartuffe albo Szalbierz Tomáša Svobody, a na Scenie Stolarnia odbędzie się otwarta próba czytania dramatu Gdy przyjdzie sen – tragedia miłosna, podczas której nie zabraknie aktorskich improwizacji. Warto również zajrzeć na Scenę Pod Ratuszem, gdzie usłyszymy fragmenty reportażu Jądro dziwności. Nowa Rosja Petera Pomerantseva w ramach cyklu Kraków bez fikcji. Z kolei Scena STU wystawi swój legendarny Tryptyk. Wędrowanie na podstawie dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprezentuje na Dużej Scenie broadwayowski przebój Arszenik i stare koronki, gdzie w głównych rolach wystąpią dwie damy polskiej sceny: Anna Polony i Urszula Popiel. Na Scenie Miniatura zobaczymy wzruszający spektakl Ziemia, planeta ludzi na motywach powieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Nie zabraknie Nocnego Krakowskiego Salonu Poezji i… małej niespodzianki! Koniecznie zjawcie się przed zabytkowym gmachem punktualnie o 21.00! Natomiast w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie na nas czekać kuzynka Bietka, bohaterka spektaklu Dzieje upadków na podstawie powieści Balzaka.

Aktorzy Teatru Groteska wyjawią nam Sekrety sceny, a także rozbawią do łez w komediach: Skąpiec Moliera i Zagraj to jeszcze raz… – sam Woody’ego Allena. Ciągle mało? Na deskach Krakowskiego Teatru Variété zagości wyjątkowa, bo przedpremierowa Dziewczyna z plakatu, a oprócz tego czeka nas niepowtarzalna okazja, by zwiedzić teatr „od kuchni”. Z kolei na Scenie Ata zobaczymy pełną humoru sztukę Psychoterapia, czyli seks w życiu człowieka.

Do Rosji czasów Gogola przeniesie nas Ożenek studentów krakowskiej PWST. Podczas nocnych wojaży warto zjawić się w Nowej Hucie, a konkretnie w Łaźni Nowej, która pokaże Wszystko o mojej matce Michała Borcucha. Na Kazimierzu zaś koniecznie odwiedźcie Centrum Kultury Żydowskiej, gdzie artyści Krakowskiej Opery Kameralnej wystąpią ze spektaklem muzycznym Chatskele, Chatskele! w języku jidysz. Z kolei Teatr Odwrócony szykuje specjalną premierę WARszawianki, a w Teatrze Zależnym Mumerus wraz z Théâtre des Asphodèles z Lyonu przygotuje Lekcje mediolańskie. Hommage a Tadeusz Kantor.

Teatr Bagatela zaprasza widzów do specjalnej Strefy K-805. W dawnych budynkach wojskowych przy alei Waszyngtona w wyjątkowym koncercie Jutro też jest dzień pełen miłości usłyszymy aktorów krakowskiej sceny. W Operze Krakowskiej zobaczymy popisy solistów baletowych w spektaklu Tango – muzyka, taniec i coś jeszcze... Dwie historie - jeden taniec (Inwokacja). Natomiast w Celestacie ze spektaklem w stylu szlacheckim Od acana do waćpana wystąpi Balet Dworski „Cracovia Danza”.

Tej nocy nie może również zabraknąć „wędrującego” Teatru KTO, którego spektakle zobaczymy w trzech miejscach: w Cricotece zagości Chór sierot, w Muzeum Manggha zanurzymy się w urzekającej Hrabalowskiej rzeczywistości za sprawą sztuki Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać, a na Rynku Głównym spotkamy doskonale znanego Peregrinusa, który już na dobre wrósł w tkankę miejską Krakowa. W sąsiedztwie Ratusza zobaczymy także inne widowiska plenerowe: Płaczki, czyli poruszający spektakl taneczny Grupy Wokół Centrum, Serce Don Juana w ogniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop” oraz widowisko Błyska się nad Tatrami Teatru VIS a VIS osnute na kanwie wierszy Jana Kasprowicza.

Na wszystkie wydarzenia w teatrach obowiązują bezpłatne wejściówki (do odbioru w Punkcie Informacji Miejskiej, ul. Powiśle 11, oraz w poszczególnych teatrach). Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl oraz w załączniku.

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

załączniki

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.