WARszawianka

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Niewiele sztuk ma tak zobowiązującą tradycję teatralną, jak debiutancka jednoaktówka Stanisława Wyspiańskiego, wystawiona po raz pierwszy w 1898 roku w krakowskim Teatrze Miejskim, za dyrekcji Tadeusza Pawlikowskiego. Do historii teatru przeszła zwłaszcza niema rola Ludwika Solskiego. Choć był ju wtedy wybitnym i wziętym aktorem, został obsadzony w epizodzie, i to w sztuce początkującego autora, który w owym czasie współpracował z teatrem jako malarz dekorator. W Warszawiance Solski pokazywał się widzom jako Stary Wiarus, ochlapany błotem, którego przemarsz przez scenę, bez jednego słowa, stał się wydarzeniem utrwalonym na zawsze w kronikach polskiego teatru. Historycy literatury określają Warszawiankę i inne sztuki z początkowego okresu twórczości Wyspiańskiego jako „etiudy dramatyczne”. W tej Pieśni z roku 1831, w warstwie fabularno- anegdotycznej istotnie niewiele się dzieje. W dworku na przedmieściach Warszawy, w salonie sióstr Marii i Anny, przebywa gen. Chłopicki ze swym sztabem. Zebrani oczekują wieści z pola walki. Jest 25 lutego 1831 – trzeci miesiąc powstania listopadowego, trzeci dzień bitwy pod Grochowem. Młodzi patrioci są pełni zapału. Starzy, ogarnięci niewiarą w sens walki, studzą ich rozgorączkowanie swoją rozwagą. W saloniku toczy się burzliwa dyskusja. Wojskowi i cywile próbują namówić generała Chłopickiego, który złożył dyktaturę ofiarowaną mu w pierwszych dniach powstania, aby ponownie objął dowództwo. W kulminacyjnym momencie przybywa Stary Wiarus z wiadomością o klęsce bitwy o Olszynkę i śmierci narzeczonego Marii. Widząc jej nieugiętą postawę, Chłopicki decyduje się przejąć komendę nad wojskiem. [PAT]

WARszawianka – najnowszy spektakl Teatru Odwróconego – jest o pragnieniu i niemocy wybawienia narodu z rąk olbrzyma, o nadziei która była rozpłomieniona w umysłach i sercach żyjących w czasie bez nadziei. „Spektakl ten dedykuję polskim kobietom, bo za każdym razem, gdy mężczyzn «łany całe się kładły», one dbały o kolejne pokolenia” – mówi reżyser WARszawianki.

WARszawianka
na podst. dramatu Stanisława Wyspiańskiego

reżyseria/scenografia: Szymon Budzyk
występują:
Maria - Beata Śliwińska
Anna - Karolina Fortuna
Chłopicki - Andrzej Rozmus
Skrzynecki - Wojciech Trela
Młody oficer - Mateusz Paluch (PWST)
Stary wiarus - Jerzy Trela (gościnnie)
Chór Kobiet - Mieszkańcy Krynicy

premiera krakowska: 17 września 2016

Spektakl powstał w ramach projektu Teatr Modrzewiowy - od/nowa, który jest finansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm jutra oraz ze środków Województwa Małopolskiego.

udostępnij

więcej

  • Płać, ile chcesz
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.