Pawilon Kina 2017. Letnie projekcje filmowe

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Latem, w sobotnie wieczory, zapraszamy Was do Pawilonu Józefa Czapskiego na kolejną odsłonę Pawilonu Kina w MNK.

Cykl I - Biograficznie

 • 29 lipca, słowo wstępne o filmie (Dagmara Romanowska) - godz. 20.45, seans - godz. 21.00
  Aktorka, 2015, reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka, czas trwania: 71 min.
  Elżbietę Czyżewską kochała cała Polska. W 1965 roku gwiazda poślubiła korespondenta "New York Timesa" Davida Halberstama i za nim wyjechała do USA. Byli parą niczym Marilyn Monroe i Arthur Miller... Niezwykle intymny portret kobiety, która za wszelką cenę chciała po prostu grać. Czyżewską wspominają m.in. Meryl Streep, Andrzej Wajda i Beata Tyszkiewicz.

Cykl II - Sztuka udokumentowana

 • 5 sierpnia, słowo wstępne o filmie (Dagmara Romanowska) - godz. 20.15, seans - godz. 20.30
  Gimme Danger, 2016, reż. Jim Jarmusch, czas trwania: 108 min.
  Twórca "Broken Flowers" i "Truposza" składa hołd legendarnej grupie The Stooges i jej liderowi Iggy’emu Popowi. Przesiąknięty punkową energią dokument nie jest jednak fanowską laurką. Motywem przewodnim jest poszukiwanie wolności oraz twórczej niezależności. W "Gimme Danger" pojawiają się fragmenty niezapomnianych koncertów The Stooges i największe przeboje takie jak "No Fun" czy nieśmiertelne "I Wanna Be Your Dog". Film prezentowany na festiwalu w Cannes w 2016 roku.
 • 12 sierpnia, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) - godz. 20.15, seans - godz. 20.30
  20 000 dni na Ziemi, (20,000 Days on Earth), 2014, reż. Jane PollardIain Forsyth, czas trwania: 97 min.
  Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących postaci świata muzyki, literatury i filmu. Ten wyjątkowy filmowy portret czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza widza do odpowiedzi na pytanie: "Jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy? Co zrobiliśmy z danym nam czasem?". Dokument odsłania tajniki pracy nad płytą "Push the Sky Away".
 • 19 sierpnia, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) - godz. 20.15, seans - godz. 20.30
  Argentyna, Argentyna ( Zonda: Folclore Argentino), 2015, reż. Carlos Saura, czas trwania: 85 min.
  Reżyser takich arcydzieł jak "Nakarmić kruki" czy "Carmen" zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. W "Argentynie..." pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się dla twórcy fascynującym spektaklem. Wrażliwość reżysera pozwala wydobyć z argentyńskiej kultury jej esencję: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, a także erotyzm i magnetyzm. Doskonała propozycja dla tych, którzy znudzeni są powtarzalnością programów o tańcu serwowanych w telewizji.
 • 26 sierpnia, słowo wstępne o filmie (Amelia Wichowicz) - godz. 20.15, seans - godz. 20.30
  Frankofonia, (Francofonia), 2015, reż. Aleksander Sokurow, czas trwania: 90 min.
  Nietypowe filmowe spojrzenie na okupację. W przeciwieństwie do większości filmów o tej tematyce "Frankofonia" nie koncentruje się na ruchu oporu, a na skomplikowanej materii dotyczącej wyborów dokonywanych w imię wielkiej sztuki. Reżyser, łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi, skupia się na relacji Jacquesa Jaujarda, dyrektora Francuskich Muzeów Narodowych, i hrabiego Wolffa Metternicha, przysłanego z Niemiec do nadzorowania francuskich kolekcji dzieł sztuki w trakcie okupacji.

Cykl III - Życie ze sztuką 

 • 2 września, słowo wstępne o filmie (Dagmara Romanowska) - godz. 19.45, seans - godz. 20.00
  Komuna, (Kollektivet), 2016, reż. Thomas Vinterberg, czas trwania: 111 min.
  Anna ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: bohaterowie zrywają z dotychczasowym, statecznym, uporządkowanym życiem i postanawiają założyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. We wspólnocie relacje zostają wystawione na próbę, kiedy mąż Anny zaprasza do domu znacznie młodszą dziewczynę, w której się zakochał. Trine Dyrholm za główną rolę została nagrodzona na MFF w Berlinie. Film twórcy nominowanego do Oscara® "Polowania".
 • 9 września, słowo wstępne o filmie (Dagmara Romanowska) - godz. 19.45, seans - godz. 20.00
  Młodość, (Youth), 2015, reż. Paolo Sorrentino, czas trwania: 118 min.
  Wzruszający film twórcy nagrodzonego Oscarem® "Wielkiego piękna". "Młodość" to olśniewająca wizualnie, pełna emocji i błyskotliwego humoru opowieść o gościach luksusowego hotelu u podnóża Alp. Losy wybitnego kompozytora (Michaela Caine) i jego przyjaciela, słynnego reżysera (Harvey Keitel), są zilustrowane wspaniałą muzyką. Podczas kilku letnich dni na jaw wyjdą najgłębsze tajemnice, a powszechne pragnienie wiecznej młodości zostanie wystawione na próbę.

 • 16 września, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) - godz. 19.45, seans - godz. 20.00
  Frank, 2014, reż. Lenny Abrahamson, czas trwania: 95 min.
  Frank to charyzmatyczny lider muzycznego zespołu. Każdy chciałby go bliżej poznać. Nie jest to jednak takie proste – Frank chowa bowiem twarz pod wielką maską, której nigdy nie zdejmuje. Nawet w towarzystwie najbliższych. Co chce ukryć ten niezwykły człowiek i genialny muzyk? Czy komuś uda się odkryć jego tajemnicę i prawdziwe oblicze? W roli głównej Michael Fassbender, który po znakomitych występach w takich filmach jak "Wstyd" czy "Zniewolony. 12 Years a Slave" tym razem pokazuje komediową twarz.

 • 23 września, słowo wstępne o filmie (Ewa Szponar) - godz. 19.45, seans - godz. 20.00
  Aquarius, 2016, reż. Kleber Mendonça Filho, czas trwania: 142 min.
  Rewelacja festiwali filmowych na całym świecie, w tym festiwalu w Cannes. W roli głównej znakomita Sonia Braga ("Pocałunek kobiety pająka"). Clara, 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, mieszka w oryginalnym budynku pochodzącym z lat 40. – "Aquariusie". Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały zakupione przez dewelopera, który na miejscu dawnych zabudowań chce postawić nowoczesny wieżowiec. Między Clarą a biznesmenami dochodzi do zimnej wojny. Obserwacja walki głównej bohaterki to niezapomniana lekcja pokory, klasy i spokoju.

 • 30 września, słowo wstępne o filmie (Amelia Wichowicz) - godz. 19.45, seans - godz. 20.00
  Dalida. Skazana na miłość, (Dalida), 2016, reż. Lisa Azuelos, czas trwania: 216 min.
  Niezwykła, oparta na faktach, historia burzliwego i pełnego namiętności życia Dalidy. Niekwestionowana królowa sceny disco, Miss Egiptu, laureatka Oscara®, zdobywczyni 70 złotych płyt. Ze względu na urodę porównywana do Kleopatry. Uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Na scenie wszystko, czego się dotknęła, stawało się złotem. W życiu osobistym – przeciwnie. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.


Scenariusz cyklu oraz opisy filmów: Paulina Grabska

udostępnij

więcej

 • Wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.