Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Wystawa prezentuje różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski, od człowieka neandertalskiego (70.000 lat temu) po mieszczan średniowiecznego Krakowa (700 lat temu). Składa się z kilku części: Człowiek i środowisko, Zdobywanie pożywienia, Strój i mieszkanie, Wymiana i handel, Obrządek pogrzebowy i sztuka oraz Historia muzeum. Tytuły dobrze odzwierciedlają treści prezentowane w kolejnych salach. We wszystkich częściach ekspozycji prezentacja obejmuje analogiczne odsłony czasowe. Jest to 12 cięć chronologicznych wyznaczających najważniejsze daty w rozwoju miejscowych społeczności. Wystawa jest przystępna dla widza i wprowadza go w świat dawno minionych epok.

W jednej z sal wyeksponowano słynny posąg kamienny tzw. Światowida ze Zbrucza. To jeden z najbardziej znanych i tajemniczych zabytków w naszych zbiorach. Jego wizerunek, to obecnie logotyp Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Z wystawy wychodzimy korytarzem, w którym można zapoznać się z długą, ponad stusześćdziesięcioletnią, historią muzeum.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.