23. Etiuda&Anima

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 22 listopada 2016 - niedziela, 27 listopada 2016

Puls kina

Odważne dokumenty, urzekające animacje, przejmujące fabuły, jednym słowem – kino tętniące życiem! 23. Etiuda&Anima (22-27 listopada) w samym środku krakowskiej jesieni skutecznie rozgrzewa atmosferę.

Dla miłośników liczb: 225 filmów przez sześć dni i 34 artystów o nieograniczonej wyobraźni. Dla ceniących tradycję: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima to najstarszy polski festiwal prezentujący twórczość studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dokonania mistrzów animacji. Dla lubiących kontakt z drugim człowiekiem: projekcjom towarzyszą spotkania z najwybitniejszymi twórcami i osobistościami branży filmowej, warsztaty prowadzone przez uznanych specjalistów oraz koncerty gwiazd muzyki alternatywnej.

Sercem festiwalu są niezmiennie dwa międzynarodowe konkursy: Etiuda na najlepszy film krótkometrażowy, w którym uczestnicy walczą o prestiżowe statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura, oraz Anima, czyli rywalizacja twórców animacji o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky. Ponadto przyznawane są nagrody specjalne: w tym roku o Specjalnego Złotego Dinozaura będą walczyć przedstawiciele szkół filmowych z Polski, Niemiec, USA i Meksyku. W jury konkursu Etiuda zasiądzie doskonale znany słuchaczom radiowej Trójki Ryszard Jaźwiński.

Konkursom będzie tradycyjnie towarzyszyć cykl Autoportrety twórców animacji. Podczas tegorocznej odsłony w tajniki swojego warsztatu wprowadzą nas wielokrotnie nagradzani Georges Schwizgebel ze Szwajcarii i Andreas Hykade z Niemiec.

Festiwal przypomina również postaci wybitnych twórców. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Jiří Trnka (1912-1969). Kultowy w Czechach reżyser, malarz i rzeźbiarz, twórca czeskiej szkoły animacji zwany Disneyem Europy Środkowej, w 1959 roku został nominowany do Złotej Palmy w Cannes za krótkometrażowy film animowany Sen nocy letniej. Z kolei tegoroczny found footage zaprezentuje wybitny polski dokumentalista Maciej Drygas.

Podczas tegorocznej edycji na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z Signe Baumane, jedną z najważniejszych przedstawicielek kobiecej animacji na świecie. Pracująca w Nowym Jorku łotewska animatorka spotka się z publicznością przy okazji projekcji swojego autorskiego filmu. Kamienie w moich kieszeniach – łotewski kandydat do Oscara w 2016 roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – to biograficzna opowieść o pięciu kobietach z rodziny samej Baumane, których losy splatają się z historią XX-wiecznej Łotwy.

W ramach sekcji poświęconej nowojorskiej niezależnej animacji zostanie zaprezentowany Hitler’s Folly, mockument autorstwa Billa Plymptona. Film przedstawia satyryczną wizję życia nazistowskiego dyktatora, który jawi się tu jako niespełniony animator marzący o przypominającym Disneyland… Nazilandzie.

Nie zabraknie również polskich akcentów. Podczas festiwalu zobaczymy Ederly, drugi fabularny film w karierze cenionego na całym świecie twórcy animacji Piotra Dumały. Tytułowe Ederly to miasteczko, do którego pewnego dnia przybywa Słow, konserwator zabytków. Mieszkańcy rozpoznają w nim zupełnie inną osobę, a zaskoczony początkowo bohater (w tej roli doskonały Mariusz Bonaszewski!) z czasem przyjmuje nową tożsamość. Konsekwencje jego wyboru będą zaskakujące…

W programie znalazły się również: pokaz specjalny pełnometrażowego filmu animowanego Czerwony żółw Studia Ghibli i Wild Bunch, okrzykniętego podczas tegorocznego festiwalu w Cannes „małym arcydziełem”, oraz polska premiera zwycięzcy Ottawa International Animation Festival Louise by the Shore.

Ważną częścią festiwalu są warsztaty animacji, które w tym roku poprowadzi Kris Pearn, znany hollywoodzki twórca storyboardów. Z kolei Uri Kranot, nagradzany na wielu międzynarodowych konkursach reżyser filmów i animacji, poprzez warsztaty i projekcje przybliży nam ideę animowanego dokumentu. Warto także wziąć udział w prestiżowych warsztatach animacji 3D z Platige Image i Autodeskiem.

Oprócz tego czekają nas energetyczne koncerty. Na otwarcie festiwalu zagra Bovska, która szturmem zdobyła polską scenę muzyczną, a jej utwór Kaktus bił rekordy popularności w internecie. W Kijów.Centrum wystąpi L.U.C i Rebel Babel, zaś Sprocket Ensemble zagra na żywo do krótkometrażowych filmów animowanych.

„Etiuda&Anima to eksplozja twórczej kreatywności, swobodna atmosfera podczas seansów i bezpośredni kontakt z twórcami. Bądź w krwiobiegu kina” – zachęcają organizatorzy. Poczujmy jego puls!

(Justyna Skalska, „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.