Krzyżem, pługiem i piórem. Benedyktyni w chrystianizacji Polski

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 22 kwietnia 2016 - piątek, 31 marca 2017
Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaprasza w niezwykłą podróż do czasów, gdy kształtowało się państwo polskie.

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaprasza w niezwykłą podróż do czasów, gdy kształtowało się państwo polskie.

Jordan, Unger, Św. Wojciech, Radzim-Gaudenty, św. Brunon z Kwerfurtu, Gall Anonim – czy coś jeszcze łączy te postaci poza faktem, że w różny sposób związane są z początkami państwa polskiego?
Tak, wszyscy byli benedyktynami. Niewątpliwe benedyktyni przybyli do Polski wraz z orszakiem księżniczki Dobrawy i byli obecni na dworze książęcym. Ważnym potwierdzeniem chrześcijańskiego charakteru władcy było fundowanie klasztorów. Tytuł „krzyżem, pługiem i piórem” nawiązuje do przemówienia prymasa Wyszyńskiego, który przypomniał, iż benedyktyni odegrali istotą rolę w kształtowaniu się państwa polskiego, zarówno w sferze liturgii, jak i w aspekcie społecznym i kulturowym. Wystawa ma na celu przybliżenie znaczenia działalności benedyktyńskiej w chrystianizacji kraju oraz zaprezentowanie najstarszych polskich klasztorów.
Specjalnie na wystawę została przygotowana wierna kopia jednego z najstarszych polskich pastorałów z grobu  tzw. opata złotego. Będzie to prawdziwa gratka dla miłośników średniowieczna, gdyż dzieło, ze względu na stan zachowania, nie było od lat prezentowane. Na wystawiemożna również zobaczyć najstarsze zabytki z klasztorów w Tyńcu, Lubiniu i na Ołbinie (Wrocław) oraz dzieła wiązane z początkami polskiej kultury.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<