ICE Classic: Edita Gruberova

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 20 września 2016, 19:30

Piękny śpiew

Edita Gruberová – operowa diwa, królowa bel canto, prima donna assoluta – będzie gwiazdą trzeciej odsłony cyklu ICE Classic.

Niewielu jest śpiewaków, którzy – jak Edita Gruberová – osiągają międzynarodową sławę zaraz po debiucie i pozostają na szczycie przez niemal pół wieku! Jak przyznaje sama artystka, w jej wieku wiele osób chętnie przeszłoby już na emeryturę. Ale ona ma wciąż mnóstwo do zrobienia i zaśpiewania!

Słowacka sopranistka zadebiutowała w 1968 roku w malutkim teatrze w Bańskiej Bystrzycy, jednak wkrótce uśmiechnęło się do niej szczęście: stanęła na scenie Wiener Staatsoper, którą podbiła jako Mozartowska Królowa Nocy. Niekwestionowaną gwiazdą stała się, gdy wystąpiła w Wiedniu w roli Zerbinetty w Ariadnie na Naksos R. Straussa, jednak kamieniem milowym okazała się partia tytułowa w Łucji z Lammermoor Donizettiego. „Zrozumiałam, że odkryłam wreszcie mój świat – mówiła śpiewaczka w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. – Zaczęłam szukać, co mogłabym jeszcze zaśpiewać. Słuchałam dużo nagrań Montserrat Caballé, która wtedy była u szczytu formy, i dzięki niej poznawałam kolejne opery bel canto”. Dziś Edita Gruberová jest jego absolutną królową, lecz nie spoczywa na laurach i wciąż zachwyca nowymi rolami. Tylko w ostatniej dekadzie zadebiutowała w operach Belliniego: w arcytrudnej tytułowej partii Normy i jako Alaide (La straniera), a także w głównej roli w Lukrecji Borgii Donizettiego.

Włoscy mistrzowie stylu bel canto wypełnią także program koncertu 20 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Edita Gruberová zaśpiewa m.in. arie z oper Donizettiego: Linda di Chamounix, Łucja z Lammermoor i Roberto Deveraux, wyjątki z Normy i na wielki finał – „szaloną scenę” z Purytan Belliniego. Towarzysząca artystce Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Petera Valentovica uzupełni wieczór uwerturami do Cyrulika sewilskiego Rossiniego oraz Normy, wykona także instrumentalną medytację z Thaïs Masseneta.

„Edita Gruberová to sopranistka, której głos słynie z niezwykłej czystości i siły. Wrześniowy koncert w ramach cyklu ICE Classic będzie wyjątkową podróżą przez najsłynniejsze role znakomitej artystki. […] To koncert, którego żaden miłośnik muzyki operowej nie powinien przegapić” – zaprasza Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora ICE Kraków.

(Barbara Skowrońska)


Bilety:    
Strefa I: 120 PLN – bilet normalny
Strefa II: 90 PLN – bilet normalny
Strefa III: 70 PLN – bilet normalny (możliwa ograniczona widoczność)
Miejsca dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim (ilość: 4): 120 PL
Bilet dla dziecka do 10 r.ż. – 10 PLN

Zasady zakupu biletów:
•         Przy zakupie biletów w ilości powyżej 10 szt. na koncert, klientowi przysługuje rabat w wysokości 10%.
•         30% rabatu na bilety zakupione w okresie od 29.04.2016 do 29.05.2016.
•         Nie są przewidziane bilety ulgowe.
•         Posiadaczom Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, przysługują bilety zniżkowe (-70% od ceny biletu normalnego). Rabat nie łączy się z żadną inną promocją. Pula biletów jest ograniczona.
•         Przed zakupem biletów, klient ma obowiązek zapoznania się z Regulaminem sprzedaży biletów na wydarzenia organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zakup biletu jest traktowany jako akceptacja regulaminu.

Bilety na koncert w ramach cyklu ICE CLASSIC można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w następujących punktach informacji miejskiej InfoKraków:
InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2)
InfoKraków (ul. św. Jana 2)
InfoKraków Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11)
InfoKraków Sukiennice (Rynek Główny 1/3)
InfoKraków (ul. Józefa 7)
InfoKraków (ul. Szpitalna 25)
InfoKraków ICE Kraków (ul. Konopnickiej 17)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.