Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 25 czerwca 2017, 17:00

Witajcie w Salonie muzycznym Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza! Cykl pomyślano jako comiesięczne spotkania odbiorców i twórców – monograficznym koncertom towarzyszyć będą komentarze kompozytorów lub/i wykonawców.

Słowo "salon" nabierało przez wieki różnych znaczeń nie zawsze o pozytywnym wybrzmieniu. Salon arystokratyczny, salon literacki czy malarski salon paryski były przestrzeniami, gdzie można było poznać najnowsze trendy w danej dziedzinie sztuki. Dzisiaj słowo to kojarzy się już tylko z największym w mieszkaniu pokojem służącym zazwyczaj do oglądania seriali lub, co gorsza, z salonem samochodowym...

Projekt Salon Muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza to przedsięwzięcie bez precedensu – jego istotą jest spotkanie odbiorców i twórcy, wspólna rozmowa i celebracja sztuki muzycznej dzisiejszych czasów. Raz w miesiącu w krakowskiej Willi Decjusza – miejscu, które już pół tysiąca lat temu zostało zaprojektowane właśnie jako przestrzeń wymiany myśli – odbywają się koncerty monograficzne z udziałem i komentarzem kompozytorów i innych twórców.

Czerwcowy Salon muzyczny będzie poświęcony twórczości Szymona Godziemby-Trytka, który w tym sezonie pełni funkcję kompozytora-rezydenta zespołu. Usłyszymy m.in. utwór Beatus vir, który w lutym 2016 roku otrzymał pierwszą nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra Nova” w Cambridge, a także polską premierę napisanego z myślą o radiowym chórze dzieła Sub tuum praesidium. Koncertowi towarzyszyć będzie rozmowa z głównym bohaterem o czerpaniu z folkloru i podejściu filozoficznym w kompozycji.

Szymon Godziemba-Trytek
Beatus vir
Beati misericordes
Sub tuum praesidium polska premiera
Miserere mei Deus, miserere mei
Nox praecessit

Chór Polskiego Radia
Bartosz Michałowski – dyrygent
gość specjalny: Szymon Godziemba-Trytek

Szymon Godziemba-Trytek (ur. 1988 r.) wykłada na Akademii Muzycznej, jako kompozytor specjalizuje się w twórczości chóralnej i wokalno-instrumentalnej. Ma na swoim koncie kilkanaście nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Jego utwory znalazły się w repertuarach wielu festiwali i koncertów w Polsce i zagranicą - m.in. Warszawskiej Jesieni czy Legnica Cantat, publikowało je PWM i inne wydawnictwa. Od 2012 r. należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.