Tartuffe albo Szalbierz

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Świętoszek
Gorzka komedia Moliera tak wzburzyła francuskie elity, że Ludwik XIV na pięć lat zabronił jej grania. Historia świętoszka – wytrawnego łgarza i demonicznego obłudnika – jest ponadczasowa i nigdy nie przestanie prowokować widzów do śmiechu. Tartuffe w reżyserii Tomáša Svobody zagości na scenie Teatru Ludowego. (Justyna Skalska, miesięcznik Karnet)

------------

To arcydzieło francuskiej literatury dramatycznej i szczytowe osiągniecie komediowego geniuszu Moliera. Przedmiot godny dramatu pisarz zamknął w ramach komedii, która przez wieki nie straciła nic z aktualności. Taruffe, mistrz manipulacji, bigot-artysta w bogatym i zadufanym w sobie Orgonie znalazł wdzięczny obiekt swoich zabiegów. Kiedyś musiał żebrać, teraz dzięki swoim talentom jest rezydentem w zamożnym domu swego dobrodzieja z nadziejami na dalsze profity. Wszak na wydaniu jest posażna córka Orgona, a i zaniedbywana żona gospodarza przyciąga jego uwagę… Sam zaś Orgon zaślepiony bezkrytycznym uwielbieniem dla nowego przyjaciela ufa mu i wierzy bezgranicznie we wszystkim, obdarzając, na złość rodzinie, coraz to nowymi dowodami przywiązania. Scena zdemaskowania hipokryzji Tartuffe’a to jedna z najświetniejszych scen w historii teatru – wyzwanie dla artystów i rozkosz dla widzów. W jak niekonwencjonalny sposób zmierzył się z geniuszem Moliera czeski reżyser Tomas Svoboda (który na naszych scenach wyreżyserował już kilka znakomitych, także swojego autorstwa, komedii) przekonajcie się Państwo sami. Śmiech przez łzy? Tak! Ale żywiołowy i niepowstrzymany.

Tłumaczenie Jerzy Radziwiłowicz

Reżyseria / Opracowanie tekstu Tomáš Svoboda

Obsada:
PANI PERNELLE, matka Orgona jadwiga lesiak /gościnnie
ORGON, mąż Elmiry Jacek Strama
ELMIRA, żona Orgona Patrycja Durska
DAMIS, syn Orgona Piotr Franasowicz
MARIANNA, córka Orgona i ukochana Walerego Wiktoria Węgrzyn / gościnnie
Kinga suchan /gościnnie
WALERY, ukochany Marianny Karol Polak
KLEANT, szwagier Orgona Tadeusz Łomnicki
TARTUFFE, Marcin Stec
DORYNA, dziewczyna do towarzystwa Marianny Iwona Sitkowska
PAN GODZIC, komornik Krzysztof Górecki
OFICER GWARDII KRÓLEWSKIEJ Paweł Kumięga
FILIPKA, służąca pani Pernelle Gabriela Oberbek

Premiera 27 lutego 2016

Duża Scena

udostępnij

więcej

  • 45/35 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.