Matinées – koncerty dla juniorów i seniorów

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Jeśli dziś środa… to wcale nie jesteśmy w Belgii. A gdzie? Na koncercie! Dla młodzieży szkolnej, seniorów (także z wnuczętami!) i wszystkich, którzy uważają, że środowe przedpołudnie to najlepsza pora na kontakt z żywą muzyką – oto, mówiąc współczesnym językiem, grupa docelowa cyklu Capelli Cracoviensis.

W zainaugurowanym 25 września 2012 r. cyklu Matinées – koncerty dla juniorów i seniorów Capella Cracoviensis oferuje bezpośrednie spotkania z najciekawszymi artystami pracującymi z zespołem w połączeniu z muzyką, która zawsze jest na pierwszym planie. To nie wiedza muzyczna jest tutaj priorytetem, lecz wprowadzenie młodzieży w świat kultury, kultury jako sposobu bycia, z koncertem jako środkiem albo pretekstem. Chodzi zresztą o młodzież w wieku dowolnym, gdyż koncerty pomyślane jako matinée (odbywają się o godzinie 11.00) adresowane są i do juniorów, i do seniorów. Pierwszych prowadzić na nie mogą szkoły, drudzy mogą przyjdą z pierwszymi.

Każdy koncert jest spotkaniem nie tylko z podanym na tacy utworem muzycznym, lecz także z procesem jego powstawania, z jego konotacjami artystycznymi, skojarzeniami z innymi dziełami sztuki, ich rolą w życiu ludzi dawniejszych i dzisiejszych, a także z ciekawymi osobowościami, które będą koncerty prowadzą. Różnorodność prelegentów (a może raczej animatorów) gwarantuje najróżniejsze spostrzeżenia i sposoby patrzenia na muzykę, sztukę, literaturę, obyczaje i ich miejsce w dniu codziennym, czyli to, co tworzy zjawisko zwane kulturą.

W kolejnej odsłonie projektu, odbywającym się już niemal na przedwiośniu (22 lutego – 22 marca), koncerty będą współgrać z cyklem Alter ego, który polega na zestawieniu w jednym koncercie dzieł z odmiennych epok. Taki zabieg ma przede wszystkim prowokować do zadawania pytań o bogactwo i różnorodność, a zarazem uniwersalny charakter sztuki. 

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 11.00 i trwają około jednej godziny wraz z komentarzem.

22 lutego 2017, 11.00
Morze wiosną

Georg Philip Telemann Koncert na 3 trąbki
Pietro Locatelli Sinfonia funebre
Karol Szymanowski Pieśni kurpiowskie

1 marca 2017, 11.00
Pocałunek

Johannes Brahms Kwartet a-moll
Claudio Monteverdi Missa in illo tempore
Anton Webern Langsamer Satz

8 marca 2017, 11.00
Kąpiące się w trzcinach

Tomaso Albinoni
Giovanni Legrenzi
Antonio Stradella
Otto Müller
Arvo Pärt

15 marca 2017, 11.00
Pejzaż Krumau

Giovanni Pierluigi da Palestrina Missa Papae Marcelli
Arnold Schönberg Trio op. 45

22 marca 2017, 11.00
Narzeczona wiatru

Heinrich Schütz Musikalische Exequien
Gustav Mahler Adagietto z V Symfonii

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.