Matinées – koncerty dla juniorów i seniorów

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Jeśli dziś środa… to wcale nie jesteśmy w Belgii. A gdzie? Na koncercie! Dla młodzieży szkolnej, seniorów (także z wnuczętami!) i wszystkich, którzy uważają, że środowe przedpołudnie to najlepsza pora na kontakt z żywą muzyką – oto, mówiąc współczesnym językiem, grupa docelowa cyklu Capelli Cracoviensis.

W zainaugurowanym w 2012 roku cyklu Matinées – koncerty dla juniorów i seniorów Capella Cracoviensis oferuje bezpośrednie spotkania z najciekawszymi artystami pracującymi z zespołem w połączeniu z muzyką, która zawsze jest na pierwszym planie. To nie wiedza muzyczna jest tutaj priorytetem, lecz wprowadzenie młodzieży w świat kultury, kultury jako sposobu bycia, z koncertem jako środkiem albo pretekstem. Chodzi zresztą o młodzież w wieku dowolnym, gdyż koncerty pomyślane jako matinée (odbywają się o godzinie 11.00) adresowane są i do juniorów, i do seniorów. Pierwszych prowadzić na nie mogą szkoły, drudzy mogą przyjdą z pierwszymi.

Każdy koncert jest spotkaniem nie tylko z podanym na tacy utworem muzycznym, lecz także z procesem jego powstawania, z jego konotacjami artystycznymi, skojarzeniami z innymi dziełami sztuki, ich rolą w życiu ludzi dawniejszych i dzisiejszych, a także z ciekawymi osobowościami, które będą koncerty prowadzą. Różnorodność prelegentów (a może raczej animatorów) gwarantuje najróżniejsze spostrzeżenia i sposoby patrzenia na muzykę, sztukę, literaturę, obyczaje i ich miejsce w dniu codziennym, czyli to, co tworzy zjawisko zwane kulturą.

Nie objaśniamy form, czy struktur dźwiękowych, ale przyzwyczajamy dzieci i młodzież do chodzenia na koncerty. Chcemy, by znaleźli przyjemność w atmosferze koncertu, by odkryli emocje zawarte w prezentowanych dziełach. Chcemy ich zwabić na koncert obietnicą przyjemności. Nie chcemy ludzi wykluczać, tracić ich poprzez muzykologiczne wywody. Chcemy ich spotkać, znaleźć, zaprosić na koncert i pokazać im, że to jest przyjemne. Koncerty poprzedzamy krótkim wprowadzeniem zawierającym jedynie podstawowe informacje: konteksty, inspiracje, funkcje. Nasza publiczność ma szansę zachwycić się czystym pięknem - arcydziełami muzyki klasycznej wykonywanymi z całą starannością od początku do końca – zapraszają organizatorzy.

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 11.00 i trwają około jednej godziny wraz z komentarzem.

Repertuary poszczególnych koncertów dostępne są na stronie Capelli Cracoviensis.

3 października 2018, 11.00
matinée I, Traktat o wrażliwości
Antonina Ruda (sopran)
Ilona Szczepańska, Łukasz Dulewicz (alt)
Szczepan Kosior (tenor)
Marek Opaska (bas)
C. Gesualdo V księga madrygałów

10 października 2018, 11.00
matinée II, Canzona, sonata, passacaglia
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach
w programie włoska muzyka kameralna XVII wieku

17 października 2018, 11.00
matinée III, Generacja opera
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach
w programie: G.B. Pergolesi, G.F. Handel, W.A. Mozart, R. Wagner

24 października 2018, 11.00
matinée IV, Opus ultimum
Chór Capelli Cracoviensis
w programie: H. Schütz, J. Brahms

31 października 2018, 11.00
matinée V, Sacrum/profanum
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach
H.I.F. von Biber Sonaty na smyczki i trąbki

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.