Wesele Figara

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wyraziste postaci, komediowa intryga, wartka akcja, cudowna uwertura i niebiańskie arie, które brzmią – jak zawsze u Mozarta – jakby skomponowano je bez najmniejszego wysiłku. Oto przed Państwem Wesele Figara! Jego pierwowzorem była sztuka Pierre’a Beaumarchais’go – ostra krytyka feudalizmu i arystokracji, która nie przypadła do gustu władcom ówczesnej Europy. Librecista Lorenzo da Ponte oczyścił wprawdzie intrygę z jawnych akcentów politycznych, jednak cesarski Wiedeń na wszelki wypadek zachował wobec Mozartowskiego dzieła rezerwę. Prawdziwy sukces przyszedł w Pradze. „Tu nie mówi się o niczym innym, tylko o »Figarze«; gra się, śpiewa się i gwiżdże tylko »Figara«; nie chodzi się na inną operę niż »Figaro«” – donosił po praskiej inscenizacji sam kompozytor.

Dzieło trafiło na afisze niemal 230 lat temu i nie schodzi z nich do dziś. Nic w tym dziwnego. Znakomite libretto – historia bystrego i sprytnego Figara, który musi przechytrzyć swego pana, by pojąć za żonę ukochaną Zuzannę – zyskało dzięki Mozartowi genialną, lekką i zmysłową muzykę, nie gubiąc przy tym uniwersalnej, a niekiedy i gorzkiej prawdy, że wszyscy tęsknimy za prawdziwą miłością. „Twórcy naszej inscenizacji pozostają wierni Mozartowskiemu dziełu. Akcentują jego ponadczasowe walory, w tym szczególnie prawdziwość charakterów, uczuć i relacji między postaciami” – zaprasza Opera Krakowska. Reżyseruje Laco Adamik, orkiestrę prowadzi Tomasz Tokarczyk.

Kompozytor: Wolfgang Amadeusz Mozart
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.