Muzeum bez granic

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Muzeum to nie tylko sale ekspozycyjne, gabloty i muzealia – to także opowieść o mieście, dlatego… ruszamy w teren! Spacery miejskie odbywają się w sobotę o godzinie 12.00.

11 maja
Sanacja przestrzeni miejskiej w XVIII i XIX wieku – od Komisji Dobrego Porządku po Wolne Miasto Kraków 
Spacer śladami wielkich przemian i porządków, jakie w XVIII i XIX wieku dokonały się w centrum miasta. Spojrzymy na Kraków z czasów ostatniego polskiego monarchy Stanisława Augusta, dostrzegając w byłej stolicy budzący się z uśpienia potencjał i urzeczywistniające się pragnienie, by powrócić do dawnej świetności. W przestrzeni Krakowa poszukamy śladów działalności Komisji Dobrego Porządku. Zastanowimy się również, co Kraków zawdzięcza Austriakom. Na koniec przyjrzymy się śladom modernizacji Krakowa za czasów Rzeczpospolitej Krakowskiej, kiedy to miasto z zaścianka zaczęło przeistaczać się w małą metropolię. Spacer poprzedzi krótkie spotkanie wprowadzające w Celestacie.
dr Waldemar Komorowski
Miejsce zbiórki: Celestat

25 maja
Zielone pierścienie Krakowa
Kraków jest ułożony koncentrycznie, a jego środek stanowi Rynek Główny. Cechą charakterystyczną takiego układu jest to, że pierścienie zabudowy przedzielone są pierścieniami terenów zielonych. To właśnie takie założenie urbanistyczne sprawiło, że Ebenezer Howard podczas wizyty w naszym mieście w 1912 roku z satysfakcją odnalazł w nim realizację stworzonej przez siebie idei miasta ogrodu. Spacer rozpoczniemy na Rynku Głównym, aby następnie, próbując spojrzeć na współczesny Kraków oczami Howarda, przekraczając kolejne pierścienie zabudowy i zieleni, dotrzeć na Błonia – miejską wielką łąkę. 
dr inż. arch. Robert Gaweł 
Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory 

15 czerwca
Urbanistyka III Rzeszy w stolicy
Generalnego GubernatorstwaSpacer śladami urbanistycznych i architektonicznych ambicji władz okupacyjnych rozpoczniemy od przyjrzenia się dobrze znanym obiektom i przestrzeniom w samym centrum Krakowa, które zaznały większych lub mniejszych zmian w latach okupacji hitlerowskiej. Opowiemy o głównych wytycznych dotyczących wizji urbanistycznego projektowania stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Zapoznamy się również z planami spektakularnych przedsięwzięć budowlanych. Następnie uczestnicy spaceru udadzą się do wzniesionego przez Niemców w latach 1940–1944, a wtopionego w miejski krajobraz, zespołu mieszkaniowego w zachodniej części miasta.
dr Żanna Komar
Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa

29 czerwca
Studium miasta idealnego w naturze – Nowa Huta
Motywem przewodnim spaceru będzie wędrówka po miejscach stanowiących ikonosferę nowohuckiego socrealizmu. Warto zaznaczyć, że przy projektowaniu Nowej Huty pracowała czołówka polskich architektów, w tym tak wybitne osobowości, jak Stanisław Juchnowicz, Janusz i Marta Ingardenowie czy urbanista Tadeusz Ptaszycki. Zobaczymy, na ile wizja projektowa spełniła się w rzeczywistości, a co zostało jedynie na kalkach i deskach kreślarskich. Odnajdziemy zarówno ślady świadczące o śmiałości i rozmachu projektu Nowej Huty, jak i przykłady zaniechań i późniejszych prób wkomponowania w to założenie nowych funkcji i treści.
Maria Wąchała-Skindzier
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.